Бизнесът настоява за ясни критерии за ограничителните мерки. Когато се налагат мерки за две седмици, трябва да знаем какъв резултат търсим, заяви пред БНР Мария Минчева, която оглавява Правната дирекция в Българската стопанска камара. В писмо до здравния министър Костадин Ангелов от работодателската организация предупредиха, че новите мерки са дискриминационни.
Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?
Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп
„Още имаме горчивия вкус от последиците от затварянето на редица сектори през март и април. Апелираме за изпреварващо, обмислено поведение от страна на правителството, за да не се стигне до резултат, какъвто беше в началото на пандемията“, посочи Минчева.
Мерките трябва да се планират по-добре – когато налагаме ограничения, трябва да знаем кого ще засегнем и как ще го обезщетим, категрична е Мария Минчева.
Според БСК има вече достатъчно натрупан опит в познаването на коронавируса и неговото лечение, затова от камарата настояват за прогнозен модел, основан върху обективни критерии, „при настъпването на които да се налагат ограничителни мерки“, стана ясно от думите й.
Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)
Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание
„Искаме да знаем кое е определящо, за да се затвори един ресторант например. Кое е определящо, за да се затвори един учебен център, кое е определящо, за да се затвори един мол? Трябва да има определен брой заразени лица на територията на областта или трябва да има определен зает капацитет в болниците, в интензивните отделения?“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ
Минчева дава пример с училищата, където при определен минимален брой заразени ученици се минава в режим на дистанционно обучение.
Когато се налагат мерки за две седмици, искаме да знаем какъв резултат търсим след тези две седмици, подчерта Мария Минчева.
„И ако броят на заразените е намален, означава ли, че тези мерки продължават или пък ако броят на заразените е увеличен, въпреки тези мерки, какво означава това? Допълнително затваряне? Как се мери ефективността на тази мярка? Каква цел си поставяме – намаляване на броя на хоспитализираните, намаляване на броя на лицата в интензивни отделения?“
Още: Кой в Европа ще бъде най-засегнат от митата на Тръмп
Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света
Трябва да знаем какво целим обективно с всяка мярка и на определен период от време да го проверяваме, отбеляза още Минчева.
Работодателските организации продължават да изискват постоянно законодателство, свързано със загубите при кризи.