Българската стопанска камара (БСК) не е съгласна с концепцията на финансовото министерство, която предвижда одържавяване на акции от масовата приватизация, става ясно от позицията на камарата.
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Според работодателската организация, ако тази концепция се превърне в реалност, ще представлява „изключително опасна противоконституционна практика за принудително отнемане на собственост от български граждани“. БСК посочва, че и досега държавата не е "обвързала" регистрите на Централния депозитар и ЕСГРАОН с услугите на НАП, както и че при сегашната концепция не се предвижда връзка между регистъра на Депозитара и Търговския регистър. При това положение е абсолютно безсмислено да има информационна кампания за акциите от масовата приватизация, след като няма улеснен достъп до информация какво да се прави със самите акции.
Съгласно рамките на концепцията, всеки собственик на "спящи" акции от масовата приватизация ще разполага с една година, за да ги прехвърли от личните си сметки към подсметки при избран от него инвестиционен посредник (БСК възразява, че това означава товарене с такси). След като изтече този срок, тези акции ще бъдат прехвърлени в специално създаден за целта инвестиционен фонд. Срещу своите книжа притежателите им ще получат дялове от фонда, равностойни на техните акции.
"Подобна "концепция" изобщо не е обсъждана от създадения Съвет за развитието на капиталовия пазар в България, към който изрично сме направили предложение за участието в него на Министерството на икономиката и Министерство на финансите, за да не се допуска подобна междуинституционална несъгласуваност", казват от БСК специално на финансовия министър Владислав Горанов.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас