Едва 23% от фирмите, занимаващи се операции с недвижими имоти у нас, разполагат с интернет, чиято скорост на сваляне надхвърля 100 Mbps. Това е най-ниският дял спрямо всички останали икономически дейности у нас, сочат данните на Националния статистически институт.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Сред другите сектори, където бързият интернет е рядко срещан, попадат хотелиерство и ресторантьорство (32.1%), строителство (36.4%), търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети (36.8%) и преработваща промишленост (38%).
Логично в икономическа дейност „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ се отчита най-висок дял на фирмите, разполагащи с интернет със скорост на сваляне над 100 Mbps – цели 73.7%.
През 2021 г. 96.1% от нефинансовите предприятия с 10 и повече заети лица имат достъп до интернет. С фиксирана интернет връзка разполагат 85.7% от предприятията, като при 39.8% максималната скорост за сваляне на данни е по-висока от 100 Mbps. Близо две трети (63.4%) от предприятията с 250 и повече заети лица разполагат със скорост за сваляне на данни по-висока от 100 Mbps.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
През 2021 г. 58.4% от предприятията предоставят на служителите си преносими устройства, даващи възможност за мобилна интернет връзка чрез мобилните телефонни мрежи, което е с 5.5 процентни пункта повече в сравнение с предходната година.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Близо 52% от предприятията разполагат със собствен уебсайт, като най-голям е техният дял при фирмите с 250 и повече заети лица - 87.7%.
На своя уебсайт предприятията основно предоставят следните функционалности:
- информация за предлаганите стоки и услуги - 77.2%;
- връзка или препратка към профила си в социална медия - 35.0%;
- възможност за онлайн поръчки или резервации на стоки и услуги - 24.1%;
- проследяване или проверка на статуса на направените поръчки - 14.9%.
Близо 39% от предприятията използват различни видове социални медии, за да развиват дейността си и да разширяват своето присъствие в интернет, като относителният им дял се е повишил с 5.1 процентни пункта в сравнение с 2019 година.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
През 2021 г. 12.8% от предприятията използват платени компютърни услуги в облак, за да оптимизират бизнес процесите си, като основни потребители са големите предприятия с повече от 250 заети лица (44.6%).
Основните цели, за които предприятията използват облачните решения, са:
- електронна поща - 79.7%1;
- съхранение на файлове – 67.7%;
- офис софтуер - 60.2%;
Влияние на COVID-19
Пандемията от COVID-19 постави сериозни предизвикателства пред бизнеса и наложи предприемането на мерки за повишаване на гъвкавостта на работния процес. През предходната 2020 г. в предприятията са настъпили следните промени по отношение на отдалечения достъп:
- при 17.2% са се увеличили заетите лица, които имат отдалечен достъп до служебната електронна поща;
- при 14.7% са се увеличили заетите лица, които имат отдалечен достъп до ИКТ системите на предприятието (различни от електронна поща);
- при 23.3% се е увеличил броят на проведените отдалечени работни срещи.
- При по-голямата част от предприятията тези промени са предизвикани изцяло от пандемията от COVID-19.