В България нямаме идея какво правим с енергийния преход. Това заяви Светослав Бенчев - председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) на конференция на тема на конференция по случай 25 години от създаването на Българската петролна и газова асоциация на тема "Енергийният преход в транспорта в Югоизточна Европа“.
Още: Енергийният министър: При либерализация на пазара няма да има повишение на битовите сметки за ток
Още: Потребителското доверие в САЩ се понижи до 28-месечно дъно
Нова философия на транспорта
По думите му у нас няма никаква предвидимост по темата, а в плановете за енергетиката изобщо не фигурира транспорта. "А светът се променя, предизвикателствата вече са други. Навлизаме в период на сериозна трансформация, с изцяло нова философия на транспорта", посочи той.
Още: Горивата и цените им заради Близкия изток: Визията за България от директора на БПГА
"От българските институции очакваме стратегия за енергийния преход в транспорта. А от Брюксел - да се съобрази с регионалните ни особености", каза още Бенчев.
Още: Скоро може да има двудневна работна седмица: Прогноза от Бил Гейтс
Още: Тръмп иска да купи цяла Украйна на безценица, Зеленски каза "не"
Той призова за запазване на рафинерията на "Лукойл", като по думите му тя може да преработва не само нефт, но и биогорива.
Според председателя на БПГА енергийният преход е необходим, но е изключително важно той да е на социално поносима цена.
Още: Ще го отнесат потребителите: Браншът срещу закона за таван на надценките
Още: Остава ли България на дъното в ЕС по разходи за заплати: Актуални данни
Още: Петролната асоциация излезе с манифест за енергийния преход
Министърът на икономиката и индустрията Петко Николов отбеляза, че в контекста на прехода към по-чиста енергия ефективната диверсификация на доставките, заедно с интегрирането на устойчиви и модерни технологии, ще определи доколко успешно България ще може да балансира между икономическите ползи и нуждата от екологична отговорност и намаляване на въглеродните емисии.
Още: Владимир Малинов проговори за "Чирен" и ще подаде ли оставка
Още: Сериозна промяна: "Булгаргаз" предложи цена на природния газ за април
Той подчерта необходимостта от полагането на съвместни усилия като гарант за икономиката на страната. "Важно е от една страна да се търсят съвместни и дългосрочни решения по важните за бизнеса теми, а от друга баланса между бизнеса и крайните потребители на горива“, подчерта Николов.
"Икономическите дейности в сектор „Производство на рафинирани нефтопродукти“ в България са безспорно от стратегическа важност и за регионалната икономическа стабилност и за международната търговия“, каза министър Николов и добави, че те са в основата на транспортната система, енергетиката и индустрията.
По неговите думи браншът играе важна роля за вътрешното производство и осигурява хиляди работни места, както пряко в производството, така и косвено чрез свързани сектори като логистика, дистрибуция и обслужване.
Европа - конкурентна на САЩ и Китай
Евродепутатът Цветелина Пенкова подчерта, че за да е конкурентна Европа на САЩ и Китай е необходимо да използва всички възможни технологии, а не да се лишава от тях. Според нея скоро няма са се сложи край на необходимостта от петрол и газ.
Председателят на българската стопанска камара Добри Митрев също посочи, че все още не можем без фосилните горива."Подкрепяме въглеродната неутралност, но виждаме и рисковете, най-вече от недобре разписания график", подчерта той.
Лиана Гута, генерален директор на FuelsEurope в пряко включване от Брюксел сподели, че ако досега на фокус е бил климата, вече на преден план излизат сигурността на доставките и цената на енергията.
Ева Абрамюк-Лете, генерален мениджър на Европейската асоциация за втечнен нефтен газ сподели, че автогазът е перспективно гориво, което има значителни предимства с ниските си емисии и икономичната цена.
"Той е широко разпространен във Франция, Испания и Италия, България също е сред лидерите в използването му. Не се състезаваме с електрическите автомобили. Те са подходящи за града, но са им необходими огромни батерии за дълги разстояния, което не е особено екологично", добави още тя.
Лектори от съседните Румъния, Сърбия и Гърция също споделиха опита си с енергийния преход в транспорта в техните страни.