Идеята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов страната ни изцяло да забрани руския газ и петрол доведе до коментари в кулоарите на парламента. Това не е първият път, в който Борисов говори така. Наскоро той призова страната ни да спре "Балкански поток", а не всички да си чешат езика.
Предложението му дойде в контекста на обвинението му към ПП-ДБ, че работели за Путин, тъй като в България имало само руски газ. Лидерът на ГЕРБ неведнъж е говорил в такъв стил на доскорошните си партньори. През април 2022 г. Борисов нарече тогавашните управляващи "негодници" и ги обвини в лъжи за руския газ. ОЩЕ: Борисов нарече управляващите "негодници" и ги обвини в лъжи за руския газ
Припомняме, че ембарго на руския петрол вече е прието в ЕС и изключения имаше само за България, Унгария, Чехия и Словакия, като дерогацията за България отпадна от 1 март, 2024 година, като доставки има още по договори с капацитет, заявен отпреди това.
Наистина ли го иска?
"Ако наистина г-н Борисов искаше такова нещо, нямаше да направи "Турски поток" и нямаше да ни пречи да разкрием истината за "Боташ", смята Венко Сабрутев от ПП-ДБ.
От своя страна Мартин Димитров обърна внимание, че ГЕРБ са съдействали руския газ да заобиколи Украйна. "Те много добре знаят какво са направили и всичките действия на ГЕРБ и ДПС са за замазване на тази истина", смята той.
Като интересно предложение видя идеята на Борисов депутатът Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Може ли да е полезно?
ДПС също коментираха идеята на Борисов. "Изхождайки от това, че има определени разпоредби от гледна точка на Европейската комисия, ако са спазени всички онези изисквания, които Европа ни налага, е полезно. Ако е необходимо, би трябвало да го внесат и да се разгледа", смята Рамадан Аталай. По думите му като членове на ЕС трябва да се съобразяваме с всички регламенти и директиви, но не трябва да ги надскачаме и да ги пренаписваме в една или друга посока. Или казано иначе - винаги се гледа въпросът за непозволена държавна помощ
Екзотично
Борислав Гуцанов от БСП определи идеята на Борисов като екзотична. "Не знам как може да бъде контролирана газта, която влиза в България. Според мен не е наясно по какъв начин стават доставките на газ", смята Гуцанов.
Според него политическия ефект на едно такова предложение кой е по-голям евроатлантик. Гуцанов изрази мнение, че е по-важно да се види как да се доставят евтини енергоресурси в страната, а не за диверсификация. ОЩЕ: Европейският енергиен регулатор: Ограничаването на руския газ да е постепенно