До юли месец имаме време да се убеждаваме, да се плашим. Тогава и Хърватия, и България ще бъдат разглеждани. Дотогава българските банки трябва да си наблюдават много внимателно капиталовата състоятелност, за да няма пречки. Вървим към чакалнята само при този курс и само при абсолютен консенсус в страната. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на една от почивките в процеса на разговори за многогодишната финансова рамка на ЕС (2021 - 2027).
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Борисов беше категоричен, че няма манипулация на данни за износа ни и за вноса ни, с което да има заблуда за състоянието на икономиката ни т.е. трябвало е да забавим процеса по влизане в чакалнята на еврозоната. Ние сме вторите по малък външен дълг в ЕС. Трайният растеж на БВП години наред се оценява високо от ЕК, добави Борисов, според който "лека-полека" вървим към еврозоната. Пак повтарям, няма държава, приела еврото, която да е станала след това по-бедна или по-слаба, подчерта Борисов.
Еврокомисарят по въпросите на еврото Валдис Домбровскис също увери, че "нещата принципно са наред" що се отнася до напредъка на България към чакалнята на еврозоната. Домбровскис изрично повтори отново, че е "крайно невероятно" да има различен курс лев-евро при влизането на България в еврозоната от този, който е сега. Обясних, че по-полека значи да убедим всички в България, че еврото е "Европа на първа скорост" - "ако не искаме да сме втора скорост, трябва да се присъединим", каза Борисов.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Не съм оптимист, че ще се разберем днес. Моето изказване ще е чисто геостратегическо - кои политики, които най-много плашат хората, трябва да изпълни ЕС сега (миграция, защита на външни граници), добави министър-председателят. Той уточни, че "новата четворка" (Австрия, Нидерландия, Швеция, Дания) не иска вдигане на вноската за бюджета на ЕС и иска намаляване на парите за кохезия и селско стопанство - точно тези области, в които и България, заедно с още 15 държави, твърдо не иска никакво намаляване. България иска увеличение и на евросредства за най-бедните си региони, добави Борисов.