Борисов говорил с Таяни пакет "Мобилност" да не бъде гледан от сегашния ЕП

11 януари 2019, 12:49 часа • 1571 | прочитания

Българският премиер Бойко Борисов поиска в телефонен разговор от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни да бъде обмислено темата за пакет "Мобилност" да остане за обсъждане и решаване от следващия Европейски парламент, съобщава правителствената пресслужба. Припомняме, че предстоят европейски избори в края на май тази година.

Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп

Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)

Предвид последното гласуване на текстовете по пакета в Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент, на което два от трите доклада по пакета бяха отхвърлени, българският премиер разви тезата за отлагане. Борисов определи като странен казуса, че има политическо споразумение между ръководителите на различните парламентарни групи в транспортната комисия, че трите доклада по пакета "Мобилност 1" са неразделна част един от друг, но в същото време няма логика отхвърлените доклади да влязат за гласуване в пленарна зала.

"Два пъти транспортната комисия и един път в пленарна зала евродепутатите отхвърлят спорните доклади по пакета "Мобилност 1" и с това показват, че текстовете са небалансирани и предизвикват недоволство както у тях, така и у редица страни-членки на ЕС", подчерта Борисов.

​За да изрази всички резерви по отхвърлените доклади по пакета "Мобилност 1" и процедурите по гласуването им в пленарна зала на Европейския парламент, Борисов изпраща в Брюксел министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков. Министърът ще представи всички аргументи на страната ни по темата на среща с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. По време на срещата Желязков още веднъж ще представи идеята на България разглеждането на пакета "Мобилност 1" да бъде оставено на следващия Европейски парламент.

Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание

Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ

Междувременно обмудсманът Мая Манолова изпрати писмо с настояване за съдействие до Европейския омбудсман Емили О‘Райли във връзка с пакет "Мобилност 1". Общественият защитник се обърна с писма и към председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския парламент Антонио Таяни с искане поправките да не бъдат гласувани от настоящия състав на Европейския парламент с оглед изтичащия му мандат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес