Министърът на енергетиката на Русия е планирал обединението на големите петролни компании в страната (трите най-големи) като част от борбата за власт, която се води за ключовия източник на приходи на Кремъл от войната. Това заявиха четирима високопоставени фигури от руската енергийна индустрия пред Financial Times.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Планът на Сергей Цивилев, роднина на руския диктатор Владимир Путин по брак, който беше назначен на поста през май, включва национализиране на "Лукойл" и затягане на контрола върху държавните "Роснефт" и "Газпром Нефт", подразделение на газовия монополист "Газпром", според източниците.
Путин е резервиран?
Диктаторът Путин обаче не е дал зелена светлина на Цивилев да развие идеята си, защото ѝ се противопоставят ръководителите на засегнатите компании.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Този ход е едно от най-амбициозните досега усилия на лоялни привърженици и роднини на президента да увеличат влиянието си върху икономиката на Русия. Икономическият бум, подхранван от рекордните военни разходи, предизвика най-голямото разпределяне на активи в Руската федерация след разпадането на Съветския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Подобно сливане би било най-голямото преструктуриране на енергийния пазар на Русия от 90-те години насам, създавайки втория по големина производител на петрол в света след Saudi Aramco от Саудитска Арабия. Това значително ще увеличи правителствения надзор върху енергийните компании, които традиционно се управляват от мощни съюзници на Путин като главния изпълнителен директор на "Роснефт" Игор Сечин и Алексей Милер от "Газпром".
Но ръководителите на руските петролни компании имат политически лостове, за да отблъснат подобна идея, твърдят източниците. Планът за сливане беше съобщен за първи път от The Wall Street Journal.
Още: WSJ: Русия обмисля сливане на нефтените компании в един мегапроизводител
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Цивилев е женен за дъщерята на първа братовчедка на Путин, Анна Цивилева, която стана заместник-министър на отбраната през юни на фона на промени в кабинета, при които няколко други роднини на висши служители получиха повишения. Той пое енергийното министерство през май, след като шест години ръководи региона на Кемерово, където той и съпругата му натрупаха състояние във въгледобивния сектор.
Цивилев представил идеята по време на първата си среща на четири очи с Путин на новата му работа миналия месец, твърдят запознати.
"Ще помислим по въпроса"
"Путин каза нещо от сорта "ще помислим по въпроса“, което е обичайният му подход да стои над борбите за власт, за да наблюдава какво се случва", разкрива един от източниците.
Служителите в енергийното ведомство отдавна изразяват разочарование от ограничения контрол на министерството върху петролните компании, особено по отношение на приходите от чуждестранна валута, държани от по-малки търговци в юрисдикции като Хонконг и ОАЕ, избрани за да заобикалят западните санкции.
Още: Financial Times: "Лукойл" планира да продаде рафинерията си в Бургас
"Министърът установи, че секторът до голяма степен не се интересува от него. Това е често срещана ситуация в тази индустрия, където петролните ръководители са работили независимо, а ролята на министър е била по-техническа“, каза бивш високопоставен руски петролен директор.
Той добави: "Използвайки семейната си връзка, Цивилев се обърна към шефа с предложение: нека рационализираме системата; ситуацията е спешна, родината е в риск“.
"Роснефт" изглежда отхвърли идеята за сливане, предполагайки, че изтичането на информация в пресата е имало за цел да навреди на Сечин: "Злият Сечин“ не е имал „коварни намерения да поеме активите“ и компанията "няма нужда от това“, се казва в изявление на "Роснефт" от вторник.
Освен това се казва, че поглъщането на "Газпром Нефт" и "Лукойл" няма "никаква разумна бизнес логика“.
На въпрос дали правителството обмисля сливането, говорителят на "Роснефт" Михаил Леонтиев каза: "Откъде да знаем? Те са напълно свободни личности. Обхватът на тяхното въображение не подлежи на разбиране.“
Дмитрий Песков, говорител на Путин, отсече: "Тук няма какво да се коментира“.
"Газпром нефт" и "Лукойл" не отговориха на искания за коментар.
Източник, информиран за дискусиите, каза, че част от привлекателността на обединена държавна петролна компания би била да се даде на "Роснефт" и "Газпром Нефт" достъп до базираното в ОАЕ търговско подразделение на "Лукойл", Litasco Middle East DMCC, което се превърна в един от най-големите вносители на руски петрол след пълномащабното нахлуване в Украйна. Това ще даде на Кремъл повече контрол върху финансовите потоци извън Русия.
Бивш изпълнителен директор на "Роснефт" и двама бивши висши ръководители в сектора обаче, омаловажават необходимостта компанията да разшири възможностите си за търговия, посочвайки мрежата от компании, на които "Роснефт" вече разчита от началото на войната в Украйна.
Александър Дюков, главен изпълнителен директор на Газпром нефт, е бил споменат на срещата Путин-Цивилев като възможен лидер на бъдещата обединена компания, разкриха още запознати.