Условията за бизнес в България са по-добри, но не неособено по-добри, а догодина оптимизмът както за растежа, така и за размера на заплатите и работните места е умерен. Това сочи традиционното проучване сред сред членовете на Българската стопанска камара (БСК) за състоянието на бизнес средата и предприятията през изминалите дванадесет месеца.
За изминалата година тенденциите в икономиката ни са следните – половината респонденти в проучването на БСК казват, че са увеличили заплатите. Продължава обаче свиването на производството, макар и в по-малка степен – делът на компаниите, намалили обемите на производството и продажбите, е с една десета по-малък. Близо 20% са отговорили, че са съкратили персонала си, но всъщност по този показател се наблюдава подобрение, защото през 2016 процентът е бил 34 на сто. А за догодина 58% от работодателите възнамеряват да увеличат заплатите на служителите си.
Леко подобрение има при просрочените несбрани вземания, макар че все още е висок процентът на нарастване (34%) на неполучените вземания от контрагенти. Сериозен остава дефицитът на работна ръка при тесните специалисти и мениджмънта. Най-голям "глад" има в предприятията от сферата на услугите и преработващата промишленост, а най-малко притеснения във връзка с кадрите имат в селското стопанство.
За догодина 41% от участниците в проучаването очакват икономически растеж, но също толкова не очакват такова нещо. Най-голямо е притеснението относно цените на тока и енергийните продукти – 75% от компаниите прогнозират поскъпване.
Проучването е проведено онлайн сред 790 участници, повечето от които собственици и управители на предприятия (92%). Над 60 на сто представляват фирми от сектор "Услуги".
Какъв е най-големият проблем на икономиката ни според проучването – научете в Expert.bg