Промените в Кодекса за застраховането, предложени от Министерството на финансите (МФ), ощетяват бизнеса и крият рискове. Това се посочва в становище на Съюза за стопанска инициатива (ССИ)
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
От организацията посочват в прессъобщението си, че на 17 март Министерството на финансите е публикувало отново за обществено обсъждане предишния вариант на разпоредба за допълнение на Кодекса за застраховането (спорния чл. 506а), при който се имплементират в Кодекса само вътрешните правила на Съвета на Бюрата, без да се съобрази с предложенията на Съюза за стопанска инициатива – изпратени до министерството с две писма в началото на март. С второто си писмо Съюзът за стопанска инициатива прецизира юридически предложението за нов текст в Кодекса. От ССИ информират, че до този момент на са уведомени от министерството дали и двете им предложения са съгласувани с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО), какъв е официалният отговор от ЕОЗППО и най-вече, ако те не са приети, какви са мотивите за това.
Сигнал до КФН за рязко поевтиняване на застраховката "Гражданска отговорност"
Съюзът за стопанска инициатива заявява, че правенето на реформа "на парче", без да бъде взето предвид становището на експертите в областта, крие редица опасности, няма да постигне желаните резултати и ще засегне не само бизнеса, а и голяма част от обществото.
Вътрешните правила на Съвета на Бюрата, предложени от МФ за включване в Кодекса за застраховането, са променящи се, не дават правна сигурност и предвидимост и не могат да бъдат поставяни наравно, а още повече да превалират над вътрешното законодателство и европейското право. Те са правила на частноправна организация и нито една държава до момента не си е позволила да ги включва в свой закон, посочват от ССИ. От Съюза за стопанска инициатива напомнят, че липсата на подобни норми в други страни от ЕС и страни от системата "Зелена карта" е била изрично посочена и от два доклада на КФН, от края на 2022 г.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
С имплементирането само на вътрешните правила на Съвета на бюрата, ССИ предлага да се препраща към "правилата за функциониране на системата Зелена карта", под което се разбира целият правен механизъм на системата - всички актове и процедури, от които вътрешните правила са само част, уточняват от организацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Предложението на ССИ е в текста на Кодекса за застраховането да има изрични препратки към българското законодателство и към европейските правни норми. Извършеният от експертите на Съюза преглед на националното законодателство показа, че този подход се използва от българския законодател, когато волята му е да направи взаимовръзка между правните системи. Като примери могат да бъдат посочени аналогични разпоредби в Закона за защита на личните данни (ЗЗЛД), Закона за публичните финанси (ЗПФ), Закон за корпоративното подоходно облагане и др.
ССИ предлага и изрична препратка към Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), като така, според организацията, се засилва и механизмът за контрол за спазването на правилата на системата "Зелена карта" от страна на КФН.
С изричната препратка към специалния закон се цели поставяне на акцент върху контрола над националните и европейските парични ресурси, преминаващи през системата "Зелена карта", и постигане на противодействие на противоправното им пренасочване към финансиране на престъпна дейност.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
ССИ ще настоява и в рамките на процедурата за обществено обсъждане да бъдат разгледани и приети предложените от организацията промени, които според Съюза защитават и се грижат за интересите на застрахователния сектор и на българските граждани.
ОЩЕ: Шишков се разбра със строителите за процедурата за търпимост на големите инфраструктурни обекти