Увеличаването на цената на тока е отражение на всичко, което се случваше през последните 10 месеца управление на служебното правителство. Това коментира бившият енергиен министър Александър Николов пред БНТ.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Миналата седмица председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че в последните дни на поста си досегашният служебен министър Росен Христов е пуснал на пазара електроенергия от ТЕЦ "Марица изток 2", която е два пъти по-скъпа и сега цената ѝ влиза в общия микс.
Още: Росен Христов отговори на шефа на КЕВР: Действията ми са на база на решение на парламента
Според Николов това действие е най-малкият негативен ефект от служебното управление на енергетиката. "Когато излязат финансовите отчети на дружествата ще се види, че постъпленията в държавния бюджет от ДДС, корпоративен данък и дивиденти ще бъдат в пъти по-малко", каза той и допълни, че това се дължи на неадекватно поведение на няколко нива.
"България от абсолютен балансьор за региона и постоянен износител на електроенергия се превърна във вносител в определени периоди. Това нарушава драстично баланса на държавния бюджет, който е планиран по съвсем различен начин", посочи Николов.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Битът ще плаща по-скъп ток, категоричен е той. "По-рано се говореше за две тарифи за ток за бита и когато не се реализира по този начин да се оскъпи електроенергията за домакинствата, се направи с едно принудително решение, защото планирането на работата на ТЕЦ-2 се случва поне година напред. ТЕЦ-2 трябваше да има възможност да работи на дългосрочни договори,когато цената позволяваше да си покриват разходите за емисии", коментира Николов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
"Въпросната заповед и други критични документи бяха разписвани на тъмно, като най-красивата част е че това е в края, а в началото на мандата им се сещам за един протокол, който постави под риск гръцката връзка и беше отричан", каза още той.
Николов посочи още, че заради закъснелите мерки и липсата на средства по Плана за възстановяване България не инвестира в собствената си инфраструктура и така енергетиката ни става неконкурентоспособна.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни