Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без учaстието на България премина най-важната министерска среща за чиста енергия в света

28 май 2018, 09:06 часа • 2770 прочитания

През изминалата седмица се проведоха 9-тата Министерска среща за чиста енергия (Clean Energy Ministral - CEM9) и 3-тата Министерска мисия "Иновации" (Mission Innovation Ministral - MI-3). Двете срещи, както и близо 100 съпътстващи събития (включително и организираният от Европейската Комисия ежегоден Форум за Енергийна Инфраструктура), се състояха паралелно в Копенхаген и съседния шведски град Малмьо. Събитията преминаха като традиционния за Скандинавия неформален и приемствен диалог, където бизнесът, заедно с неправителствения сектор, гражданите и академичните среди имаха силно присъствие.

Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ

Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ

Очаквано, доминиращата група участници беше от региона. За съжаление, България не участва официално в нито един от диалозите, включително и във форума за енергийна инфраструктура, на който бяха дискутирани важни енергийни въпроси за ЕС, включително паневропейската свързана мрежа и енергийната сигурност.

Акцентът на седмицата беше деветата Министерска среща за чиста енергия, която по думите на еврокомисаря по климат и енергетика Мигел Канете е най-важната среща за чиста енергия в света. Според Канете, тазгодишното издание е било най-успешното досега, успявайки да се фокусира върху конкретни мерки и резултати. Ежегодният форум събра на едно място 24 енергийни министри и Европейската комисия, които съвкупно представляват 75% от световните парникови емисии и 90% от инвестициите в сектора.

Цялостното настроение през седмицата беше позитивно и обнадеждаващо, с много силен призив за сътрудничество между всички заинтересовани страни. Типично, повечето държавни представители, включително и Канете бързаха да изтъкнат своя напредък и ангажираност. Но се откроиха и реалистите, като например Изпълнителният Директор на Международната агенция по енергетика (IEA) Фатих Бирол, който по време на откриващата церемония заяви, че въпреки видимия позитивизъм на домакините, светът е изправен пред огромно предизвикателство и показаният напредък е силно недостатъчен.

Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение

Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа

Като че ли отново изплува на повърхността така наречената "системна слепота", при която фокусът пада изцяло на личните позитивни резултати, докато се пренебрегват недостатъците и цялостната свързана система. Срещи като тези от изминалата седмица са наистина важни, особено когато се провеждат в такъв формат, но от най-голямо значение остават конкретните и навременни мерки.

 

Автор: Петър Софев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес