Народното събрание прие на първо четене бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 година. Законопроектът беше приет със 115 гласа "за", 42 депутати бяха "против". Нямаше депутати, които се въздържаха.
Законопроект за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. предвижда минималните месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2013 г. от упражняване на съответната трудова дейност като самоосигуряващи се лица да е:
- на лица с доходи до 5400 лв. - 420 лв.,
- при доходи от 5400,01 до 6500 лв. - 450 лв.;
- на лица с доходи от 6500,01 лв. до 7500 лв. - 500 лв.,
- при доходи над 7500 лв. - 550 лв.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители ще бъде 420 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход ще бъде 2600 лв., а минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2013 г., както и за започналите дейност през 2014 и 2015 г. е 420 лв.
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 1 януари до 30 юни е 154,50 лв. ,а от 1 юли до 31 декември – 157,44лв. Дневният минимален размер на обезщетението за безработица за 2015 година ще бъде 7,20 лв.
През 2015 година паричното обезщетение за отглеждане на малко дете ще остане 340 лв. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице е 540 лв. Преизчисляването на парични обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2 до 5-годишна възраст за осигурените лица, става служебно до 30 юни на годината, следваща годината, за която се отнасят. За самоосигуряващите се лица преизчисляването става служебно до 30 юни на текущата година въз основа на окончателния осигурителен доход.
Предложение за осигурителните вноски
Подкрепа за предложенията на КНСБ, отнасящи се до криминализиране на невнасянето на осигурителни вноски и въвеждането на данък върху банковите транзакции, обяви независимият депутат Велизар Енчев, предаде БГНЕС.
По време на дебатите по бюджета на Държавното обществено осигуряване на първо четене в пленарна зала Енчев обяви, че не е чул от колегите си мнение по предложението от синдикатите мерки. "КНСБ предложи и даде рецепта за липсващите пари за социални нужди - в държава, в която митниците са обладани от корупция, а приходните агенции не работят, какъв е изходът - икономии и съкращения", каза Енчев.
Той обясни, че според КНСБ могат да се осигуряват допълнителни 400 - 500 млн. лева чрез две действия - криминализиране на невнасянето на вноски и данък върху банковите транзакции. "Калфин заяви, че ако дадем по 10 лева на всеки пенсионер, това означава огромна тежест на бюджета - е, КНСБ ни каза откъде биха могли да се вземат тези пари", каза Енчев. По думите му, за да се въведат подобни мерки, народните представители ще трябва да се разделят с лобистките си зависимости.
Увеличава се възрастта и осигурителния стаж с 4 месеца, цитира законопроекта за бюджета на ДОО Енчев и попита на какво отгоре се случва това, след като България е най-болната държава, в която мъжете взимат своите пенсии средно по 7-8 години, а жените - 9 години. Не трябва да има никакво увеличаване - нито на възрастта, нито на стажа, категоричен бе Енчев. По думите му, в България пенсиите може и да са 10% от БВП, но в Европа също са в рамките 12-13% и това не е фатално. България е в една група с държави със същия процент, но как се живее в Люксембург и как се живее тук, попита той и обяви, че няма как да подкрепи този бюджет. "Този бюджет е антисоциален", категоричен бе Енчев.