Трима депутати от ГЕРБ – Ивелина Василева, Менда Стоянова и Диана Йорданова предлагат изменения на Закона за управление на европейските средства, с които се предвижда занапред бенефициентите по европроекти, по които има наложени финансови корекции заради нарушения, да поемат своя дял от санкциите.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Изменението ще засегне основно общини, които допускат нарушения при изпълнението на големи инфраструктурни обекти по оперативните програми “Околна среда” и “Регионално развитие”.
Година и половина след влизането в сила на изцяло новия Закон за управление на еврофондовете, изготвен от екипа на ресорния вицепремиер Томислав Дончев, депутати от ГЕРБ са установили нуждата от прецизиране на текстове и отстраняване на риска от разнопосочен подход в отделни процеси при управлението на евросредствата.
Василева, Стоянова и Йорданова предлагат въвеждането на унифициран подход, при който правилата, по които се управляват парите от Европейския съюз, да бъдат приложими и към втория компонент от публичния ресурс – националното съфинансиране. “По този начин се елиминира вероятността да бъде изкривен принципа при извършване на финансови корекции, а именно да се възстанови вредата от извършеното нарушение без това да има санкционен характер за бенефициента, какъвто би бил налице, ако е извършена финансова корекция върху собствените средства, осигурени от бенефициента при изпълнението на проекта”, гласят мотивите на вносителите. С предлаганите изменения се прецизира финансовото управление и контрол на европарите, като се гарантира по-добра финансова дисциплина и максимална защита на публичния принос, смятат вносителите.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Предлагат се още две изменения на Закона за управление на европейските средства, които се отнасят до възможността на управляващите органи сами да определят срока, в който бенефициентите трябва да предоставят съответните доказателства при предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Сега този срок е фиксиран на десет дни, които са недостатъчни за осигуряването на необходимите документи от бенефициента. А това води до случаи на отказ за финансиране с евросредства. Друго от направените предложения за изменения на нормативната уредба е свързано с определянето на отделен размер на съдебна такса при оспорването на решение за прекратяването на производството по предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на етап административно съответствие и допустимост. Практиката е показала, че сега съдилищата определят прекалено висока съдебна такса при оспорването на този тип решения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Според депутатите от ГЕРБ, промените в Закона за управление на средствата от ЕС ще доведат до оптимизиране на системата за управление на еврофондовете, като повишат нейната ефективност и ефикасност като цяло.