Над 1000 работни места в България ще създаде белгийската компания за производство на батерии Avesta Battery & Energy Engineering (ABEE). Това съобщи нейният представител Ношин Омар на пресконференция в Министерския съвет.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Премиерът Николай Денков обяви, че намерението на белгийската фирма е мащабно. Става дума за производство на ново поколение твърдофазни литиево-йонни батерии, които намират широко приложение в автомобилната индустрия, а също така и в други технологии. "Общият размер на инвестиционното намерение е до 1,1 млрд. евро за следващите от три до пет години, в зависимост от това как се осъществява инвестицията“, обясни премиерът.
Къде ще са заводите?
Проектът е един от най-големите проекти за производство на батерии в Европа и предвижда откриване на заводи в Стара Загора, Пловдив и Бургас. Това не е само инвестиция, а ангажимент към България, проява на възможността за сътрудничество между частния и обществения сектор, посочи Ношин Омар и допълни, че страната ни е от стратегическо значение за компанията. Участието на България в Европейския алианс за батерии е от основна важност, което ни помогна да вземем решението за инвестиции, подчерта Омар, цитиран от БТА.
Още: Можеше да е България: Румъния спечели завод за батерии и 8000 работни места (ВИДЕО)
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Производство с предимно зелена енергия
Той съобщи, че ABBE ще произвежда висококачествена продукция и ще намали въглеродния отпечатък. Става въпрос за производство с ниски въглеродни емисии и предимно зелена енергия. Нашата визия излиза извън производство, а е свързана с кръговата икономика, ангажираме се и с рециклиране на батериите, посочи представителят на белгийската компания. Той съобщи, че като първи етап е създаването на производство в Стара Загора, където ще се правят 10 гигавата батерии годишно с технологията на твърдите батерии. Ще се достигне до 20 гигаватчаса на втория етап, посочи Омар.
Още: Заводът за батерии влезе в плана за Стара Загора - ще бъде ли подпомогнат в изключителен размер?
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Заводът в Бургас пък ще преработва 50 хил. тона батерии на година. Това ще бъде най-големият завод от този вид на Балканите, съобщи Ношин Омар. Технологията ще позволява извличане на ценни суровини от повторната употреба и това е един много важен компонент от визията на Европейската комисия. Ще поддържаме тесен контакт с местната общност чрез създаване на заетост и обучение за нашите служители, отбеляза представителят на компанията.
Той посочи, че АBEE цели цели създаването на най-големия научноизследователски център за батерии в Европа, което ще постави България на картата на иновациите. По този начин ще се увеличат инвестициите в производството на батерии, ще се увеличи ангажиментът в този новаторски отрасъл, коментира Омар. Той добави, че инвестицията на компанията е не само бизнес начинание, а партньорство с българското правителство и народ.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Омар изрази благодарността си към премиера Николай Денков, както и на министрите на иновациите и растежа и на финансите, които са помогнали за осъществяване на инвестицията. Благодарности бяха отправени и към бившия ръководител на Агенцията по инвестициите Богдан Богданов, вече министър на икономиката, чиято подкрепа е била от изключително голямо значение.