Кредиторите по втория облигационен заем са запорирали сметките на БДЖ "Пътнически превози". Това беше потвърдено от председателят на Синдиката на железничарите Петър Бунев.
Имам доста обаждания от притеснени хора, но за този месец се разбрахме и заплатите са изплатени 3-4 дни по-рано, каза Бунев. Съвсем нормално е да има притеснения какво ще се случва нататък, защото сега ще трябва да има преразпределение на средства, добави той пред БНТ. И добави – чудя се защо в този момент кредиторите действат толкова силно и тотално извиват ръце, след като през последните години получиха 100 млн. лева. Разпродават железницата, малка част покрива главницата и се чудим какво да правим, оплака се Бунев, след като стана ясно, че в началото на 2009 година БДЖ имаше дълг от 700 млн. лева.
Според Бунев има друга опасност – да се продадат 1200 вагона, особен залог, на БДЖ "Товарни превози". За кого работят кредиторите – може би да освободят място за други фирми, попита риторично синдикалистът.
Да, направен е запор, потвърди и зам.-транспортният министър Велик Занчев. Запорът е направен миналата седмица, бил частичен и е върху 40 млн. лева. Занчев каза, че в момента холдинг БДЖ дължи общо 103 млн. лева – главница и лихви. Когато се разплатят тези пари, се ликвидира най-проблемният дълг на БДЖ, потвърди зам.-министърът.
Търсим решение, за да не се спира оперативната длъжност на дружествата на холдинг БДЖ, отговори Занчев на въпрос какво се прави, за да не се разпродадат вагоните на "Товарни превози". Обсъжда се вариант за държавна помощ, тъй като има нотификация от ЕК. Когато се спрем на даден вариант, ще го спрем, заяви Занчев. Попитан дали има натиск, за да се освободи място на пазара за друг превозвач чрез фактическа ликвидация на "Товарни превози", чиновникът отговори, че не може да гадае.
На въпрос колко време има, за да се реши ситуацията, зам.-министърът каза, че се надява в понеделник (4 юни) да има яснота за действие.