Българската банка за развитие (ББР) е на загуба в коронакризата. Банката е с отрицателен финансов резултат от 104,6 млн. лв. за миналата година, а през първото тримесечие на тази година продължава да е на червено с 5,6 млн. лв., сочи справка на в. "Сега".
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Резултатът е уникален, защото няма друга банка на загуба в България, сочат данните на Българската народна банка (БНБ).
Печалбата на банковата система достига 484 млн. лева към края на месец април тази година. Това е увеличение от 36.2% или 129 млн. лева спрямо първите четири месеца на миналата 2020 година.
Преди година, в края на април банките имаха със 100 млн. лева по-малка печалба на годишна база - общо печалбата беше от 356 млн. лева. Основната причина, разбира се, беше коронакризата. Но година по-късно печалбата на банките у нас възстановява нивото си от преди кризата. За сравнение, за първите четири месеца на 2019 година банковата система отчете печалба от 454 млн. лева, което бе ръст от 15.4% спрямо същия период на 2018 година.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Повече подробности НАУЧЕТЕ В EXPERT.BG!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Припомняме, че през 2020 година, с извънредното положение държавата увеличи капитала на ББР със 700 млн. лв. с цел подпомагане на засегнатите граждани и фирми. Към края на май т.г. одобрените заеми за принудените да излязат в неплатен отпуск наети служители, както и самоосигуряващи се лица, са 48 865, а отпуснатата сума е на обща стойност 230,18 млн. лв., отчитат от банката. Отделно по програмата за подпомагане на бизнеса ББР е потвърдила 1729 кредита за над 254,5 млн. лв. Така общо по двете програми одобреното финансиране е за 484,858 млн. лв. или 69% от предоставените от държавата 700 млн. лв.
По тези гаранции ББР очаква загуби и съгласно Международните стандарти за финансова отчетност такива вече са отчетени през 2020 г. Това е, причина банката да излезе на загуба за пръв път от 12 години, посочват от банката.
"Максималният размер на очакваните загуби е равен на внесения от държавата чрез увеличение капитал. Този капитал да не може да се използва за друг вид кредитна дейност извън гаранционните програми за подкрепа на пострадалите от пандемията", уточняват от ББР.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни