Преградена е река Струма и незаконно са добивани инертни материали в голямо количество, информират от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Проверка с участието на ресорния министър Емил Димитров е установила преграждане на водния басейн с диги, като има и участъци със заблатявания. Това създава опасност от наводнения, включително засягащи съседна държава, тъй като реката е трансгранична.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според събраните досега данни, в незаконния добив са замесени няколко фирми на територията на две общини в благоевградска област. В момента се прави оглед на коритото на реката в участъка от Петрич до Кулата. Добивът на инертен материал от речните корита в България е забранен.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По случая е образувано досъдебно производство. Следствените действия продължават като органите на МОСВ оказват пълно съдействие. Незаконните дейности са констатирани в землището на село Дрангово, община Петрич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Акцията е по разпореждане на Върховна административна прокуратура. В нея участват и представители на икономическа полиция, жандармерия, експерти и директори на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район" и на дирекция „Управление на водите" в МОСВ.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
На място са установени няколко тежки камиона и багери. В близост до коритото на реката е намерена фадрома и товарен камион с мокър инертен материал. В съседното село Ръждак е открито голямо количество (около 2-3 000 кубика) депониран материал.