Производството на яйца в консорциума "Агробизнес" засега няма да спре, но е спрян износът към търговски вериги. Припомняме, че вчера (14 септември) стана ясно, че от ферми на "Агробизнес" са доставени яйца за търговски вериги в България. А от БАБХ уточниха, че след проверки на произведеното от консорциума ще бъде решено какво количество от яйцата да бъде отново пуснато за консумация.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още вчера (14 септември) управителят Ивайло Къдрев поясни, че завишено количество фипронил е регистрирано в една партида. Тя е спряна, като в момента фирмата се опитва да установи каква е причината. Той уточни, че фирмата му работи с клиенти в цяла България. И подчерта, че откритото количество фипронил е десетки пъти по-малко, отколкото е опасната граница. Къдрев, който по професия е ветеринарен лекар, добави, че все още в световен мащаб не е доказано със сигурност какъв е ефектът.
Досега няма данни дали фипронилът причинява хронични ефекти върху човешкото здраве. Според някои оценки с откритото количество фипронил човек трябва да изяде поне 300 яйца за една седмица, за да окаже веществото влияние на организма му. При натравяне с веществото симптомите са следните - замаяност, главоболие, потене, дори повръщане.
Мерките от страна на държавата
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
От Здравното министерство предупредиха, че въпреки мерките може да има единични бройки яйца, които все още може да са в рамките на търговската мрежа. Иначе яйцата с повишеното количество фипронил са от партиди 3BG04001, 1BG04001, 3BG04003. Припомняме, че установеното количество е 0,027 милиграма фипронил на килограм, което е над позволената граница от 0,005 милиграма, но е далеч от опасното за здравето според европейските здравни власти ниво от 0,072 и повече милиграма фипронил на килограм. Точно това подчерта и зам.-директорът на БАБХ Тодорка Янковска-Стефанова пред bTV. Тя обаче заяви, че не може да каже каква е изгодата от това да се ползва фипронил в този бизнес, като се оправда, че и в Европа няма категорично становище.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Най-вероятно е използван препарат не по правилата. Не може да се каже точно колко яйца има от тези три ферми, може да има и в много малки магазини, призна пък Кремена Стоева, началник отдел "Контрол на храните" от БАБХ пред БНТ. Тя уточни, че в самия склад на "Агробизнес" са открити 152 000 яйца, в друг за търговия на едро е имало 109 000 яйца, а във фермата на консорциума е имало над 100 000 яйца. Стоева не можа да каже и откога са се разпространявали яйцата в търговската мрежа.
Не препоръчваме консумация на тези яйца. По отношение на търговските отношения не съм компетентна да отговоря, в но във всеки магазин с касова бележка би трябвало да приемат яйцата, заяви Стоева и посочи, че всички търговци съдействат на властите и дори сами изтеглят яйцата от съответните партиди.
Председателят на "Активни потребители" Богомил Николов призова за разследване, за да се установи какъв дезинфектант е използван във фермите на "Агробизнес" и най-важното – откъде идва. Ако източникът се окаже един за цяла Европа, може да сме яли с години такива яйца, добави той и веднага уточни, че щял да продължи да си закусва яйца, защото въпреки всичко нивото на фипронил е далеч от опасното.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Стана ясно също така, че държавата научила за заразените яйца в България от една от големите вериги. Вчера (14 септември) българските власти са изпратили нотификация до Европейската комисия, с която са я информирали за нарушението у нас, уточни д-р Любомир Кулински от Агенцията по безопасност на храните в ефира на Нова телевизия.
Припомняме, че фипронилът се използва в препарати, с които се третират домашни любимци против паразити - например "Фронтлайн".