"Служебният кабинет ще се съобрази с решението на парламента. Ще направим стъпки по предоговаряне на тези ангажименти в Плана за възстановяване и устойчивост, които изглеждат нереалистични или трудноосъществими в сегашната обстановка". Това каза в студиото на "Още от деня" по БНТ вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
"Поради непрестанно променящата се енергийна ситуация тази година, а вероятно и следващата, ако ситуацията остане същата, изглежда много трудно да се изпълнят заложените в Плана за възстановяване цели - тази година 10% намаляване на емисиите от въглищни централи, както и следващата. По тази линия ще водим преговори, каквото е и решението на парламента, ще се съобразим с него", обясни Пеканов.
ОЩЕ: "Безпрецедентно": Донев коментира искането на НС за промени в Плана за възстановяване
По думите му обаче, това решение е прецедент и ново достижение на българския парламентаризъм. Интересно е как българският парламент налага на ЕК и на всички страни-членки да се съгласят с предоговарянето на нашия план. Според него решението на парламента се движи по бръснача на популизма.
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Пеканов подчерта, че има доста сериозна промяна в обстоятелствата във връзка с нашите въглищни централи в сравнение с 2021 г., когато критиката беше, че България ги подпомага.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
"Сега е точно обратното. Те подпомагат българската държава. Освен това България изнася електроенергия за съседните страни и в този смисъл в момента помага на цяла Европа, поне на Балканския полуостров, за да се успокои ситуацията в енергийната система. При променените обстоятелства е удачно да се разговаря по тези теми", каза той.
Вицепремиерът по управление на европейските средства съобщи, че вчера българското правителство е информирало ЕК за решението на парламента. През следващата седмица ще бъде проведен първи разговор по темата. ЕК от своя страна също се подготвят, защото нашият случай е прецедент.
"То казва, че ние не трябва да правим никакви ограничения до 2038 г. Това ми изглежда относително трудно да се постигне, тъй като има редица европейски регулации, които се движат в тази посока", добави Пеканов.
Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ
При разговорите ще бъде поискано да отпадне изискването за 40% намаляване на вредните емисии за тази и следващата година и ще бъдат предложени алтернативи. Акцентира, че в настоящата ситуация това е правилното решение, което ще защитава по време на разговорите с ЕК.
В дългосрочен план обаче трябва да бъдат направени инвестиции, за да бъдат предложени алтернативи на хората в региона.
Пеканов беше категоричен, че не можем да поискаме второто плащане по Плана за възстановяване, докато не бъдат приети всички закони. Уточни, че всички тези закони са внесени в парламента, но от тях са приети само два. Допълни, че в момента служебният кабинет работи по законите, касаещи третото плащане.