50 млн. лв. държавна помощ са изплатени на 2 991 транспортни фирми в подкрепа на разходите за стабилизиране на транспортния отрасъл. Агенция „Пътна инфраструктура“ изплати средствата в изпълнение на решение на Министерския съвет от 23 февруари т. г., с което е постановено транспортните предприятия да бъдат подпомогнати с до 50 млн. лв. държавна помощ по мярката „Помощ в подкрепа на разходи за стабилизиране на транспортния отрасъл в Република България“. За предоставянето й има положително становище от Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи. Определеният от комисията срок за изплащането на средствата е до 30 юни 2024 г.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Превозвачите: Над милиард са директните загуби за българската икономика от неприемането ни в Шенген
Постановлението на Министерския съвет предвижда помощта да се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства в размер до 4 млн. лв. за транспортни предприятия, които притежават лиценз за превоз на товари. Размерът ѝ e определeн на базата на пропорционално разпределение, като за база се използват платените през 2023 г. тол такси от автомобилите над 3,5 тона, чийто размер е индикатор за обема на извършените превози и служи за основа за определяне на размера на държавната помощ.
Целта е с предоставената държавна помощ да се подпомогне транспортният бранш, който търпи значителни щети от 2020-та година досега от пандемията от COVID 19, войната в Украйна, глобалните промени в търговските пътища и логистичните вериги, значителното увеличение на цените на горивата и необходимостта от преориентиране на транспортните маршрути, което води до повишени оперативни разходи за фирмите. По данни от Националния статистически институт в периода след началото на войната оперативните разходи в сектора са се увеличили значително, което оказва сериозен натиск върху финансовото състояние на транспортните компании, като застрашава тяхната способност да предлагат конкурентни цени и да поддържат оперативна ефективност.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
От 1 до 30 април – периодът, в който превозвачите трябваше да попадат заявление с необходимите документи за предоставяне на държавна помощ, са постъпили общо 3 311 заявление. Всяко едно е разгледано от експертна комисия и е извършена проверка за съответствие с Вътрешните правила за критериите за подаване, разглеждане, преценка и методика за оценка на заявленията за кандидатстване на транспортни предприятия, които притежават лиценз за превоз на товари за получаване от държавата на безвъзмездни средства. Направени са и справки с Националната агенция за приходите и с Националния статистически институт.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага