Българите държат около 55 млрд. лева в банките, а фирмите – около 23-24 млрд. лв. Парите се увеличават бързо, а основното финансиране на банките се осигурява точно от гражданите. Това заяви пред bTV председателят на УС на Асоциация на банките в България Петър Андронов.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Заради ниските лихви и усещането за сигурност потребителските кредити растат с 20%, а ипотечните - с 16%. И едните, и другите са по около 12 млрд. лв. През тази година кредитите растат с най-бързи темпове от началото на кризата.
Това показва стабилност, което си личи и от ниските нива на безработица. Хората имат работа и се чувстват сигурни, а това ги стимулира да вземат повече заеми, обясни Андронов.
Лихвите по кредитите остават ниски, защото зависят от цената на финансирането, която в момента е почти нулева и е пряко следствие от лихвените проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ). Заради ниската инфлация валутната институция не дава признаци, че ще ги променя.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Не сме в рецесия, а има забавяне в ръста на икономическия растеж. Икономиките ще растат по-бавно от настоящите 2-3-4%, което е нормална част от икономическия цикъл. Но това все пак е растеж, обясни Андронов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Затова и лихвите ще останат ниски и ЕЦБ няма да се намеси, за да ги регулира, защото целта ѝ е да стимулира потреблението и инвестициите.
Какви са рисковете от ниските лихви и какво ще стане с банковите такси, прочетете в Expert.bg.