От 21 години правим алтернативен на държавния бюджет. Тази година не е по-различна. В него сме заложили по-малка данъчна и осигурителна тежест и по-малък дефицит. Това каза икономистът Лъчезар Богданов в ефира на Нова телевизия.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
ОЩЕ: Бивш икономически министър на Радев сравни Бюджет 2024 с клането на кокошка
По думите му идеята не е да покажат, че могат да смятат по-добре от екипа на финансовото министерство, а да покажат, че ако се променят някои политики, ако се погледне в друга посока, може да се стигне до друг бюджет.
Какво се предлага?
„Ние предлагаме по-малка данъчна тежест за хората, които инвестират, за тези, които вкарват иновации и работят на светло. Така се събират повече пари в хазната. С нашия бюджет ние насърчаваме инвестициите и изсветляването. Нали разбирате, че масово заплатата не е близка до минималната, но така се осигуряват хората“, коментира той.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Едната мярка, която предлагат, е общо намаляване на осигурителната тежест. „Причината е, че тя е една от най-високите в България. Всички казват, че ние тук имаме най-ниските данъци, но осигурителното бреме е голямо. Затова хората укриват доход“, посочи Богданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
„За да се постигне това обаче, трябва да се отрежат разходите отнякъде. Има откъде да се направи това. Например парите за издръжка на институциите са скочили двойно през годините в сравнение с инфлацията. Населението намалява, а чиновниците се увеличават. Представете си, че имате магазин, в който клиентите са намалели с 20 на сто, имате в тази връзка по-малко стока, междувременно сте купили няколко каси за самообслужване, а назначавате повече касиерки. Няма логика в това, но точно това прави държавата от години“, обясни той.
„При нашите сметки дефицита за догодина го докарваме наполовина на това, което финансовия министър залага, но това е при условие, че ние предпазливо не пипаме парите от „Лукойл“ и „Газпром“. Ако обаче се съберат тези средства, още догодина балансираме бюджета, но за това е нужна политическа смелост“, коментира още икономистът.