Александър Николов: Седми блок в "Козлодуй" е правилно решение

21 април 2012, 13:37 часа • 18351 | прочитания

Срокът на експлоатация на 5-ти блок да бъде удължен с 20 години и опция за още 10. Това е целта на подписания договор за комплексно обследване на фактическото състояние и оценка на остатъчния ресурс на оборудването и съоръженията на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", предаде БГНЕС.

Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?

Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп

Цената за изпълнение на задачата е 31 243 000 евро, а проектът е възложен на руския консорциум Росенергоатом и френската организация EDF. Това е една сложна задача за изпълнение, радвам се, че стигнахме дотук, но предстои още много път да извървим, каза Александър Николов, изп. директор на АЕЦ "Козлодуй". Действията за намиране на организация, която да направи анализ и план за модернизиране започват през април 2009 г., като анализът трябва да се направи по утвърдена и приложима в ЕС методика, залегнал императивно в договора, каза още Николов. Постигнато е 15 % намаление на оферираната цена по време на преговорите, допълни той.

Съгласно лицензията, дадена от Агенцията за ядрено регулиране(АЯР), срокът на експлоатация на 5-ти и 6-ти блок изтичат съответно през 2017 и 2019 г. Според нормативните документи продължаването на експлоатацията на руския ядрен реактор ВВР 1000, намиращ се в блок 5, може да последва само след подробен анализ на състоянието и ресурса на реактора. По предварителни разчети модернизацията на 5-ти блок ще струва 250 млн. евро, а цената на аналитичната част е малко под 16 млн. евро.

Втората част на проекта ще се финансира със средства на АЕЦ "Козлодуй", включително и част от печалбата за 2012 г. За предстоящите 20 г. експлоатация при сегашните цени за енергията 5 и 6 блок ще генерират енергия на стойност 11 млрд. евро, каза още Николов. Ние в момента сме лишени от "златните кокошки" 1-ви до 4-ти блок, но 5-ти и 6-ти блок ще се превърнат в нови такива, допълни той. От АЕЦ "Козлодуй" са задължени 4 години преди изтичането на лицензите на блоковете да представят анализ и план за изпълнение на предписаните мерки пред АЯР, а срокът за изпълнение на плановете е 18 месеца за 5 блок.

Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)

Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание

Това е нормална практика в повечето страни в света, подобен процес отдавна има в САЩ, където поне 43 блока са минали по този процес, каза Емилиян Едрев, директор производство в АЕЦ "Козлодуй". Следващите действия са подготвяне на работни програми за обследване на оборудването на блоковете. Това обхваща събирането на цялата информацията за работа на оборудването през годините досега, както и инженерна оценка на неговото състояние в момента, каза Едрев.

7 блок е една възможност за въвеждане в експлоатация на една голяма нова мощност в България, локализацията й в "Козлодуй" ние приемаме като едно много правилно решение, каза още Николов. По представена от него информация на 11 април Министерски съвет е дал принципно съгласие и е започната активна работа за реализацията на този проект, като активните разговори с министъра на енергетиката ще продължат. В АЕЦ "Козлодуй" се експлоатират 4 блока - от 3 - ти до 6-ти. 3-ти и 4-ти са в режим на студено състояние - с извадено ядрено гориво. 5-ти и 6-ти блок са 1000 мегаватови блока, като в момента 5-ти е спрян планово за годишно презареждане на гориво и ремонт, а неговото пускане предстои на 28 май. Съчетаването на проекта за увеличаване на мощността на реакторите до 104% и този за модернизирането е едно щастливо стечение на обстоятелствата, каза още Николов.

Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ

Още: Китай отвръща на удара: Същите високи мита за САЩ

Редактор: Ивайло Кючуков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес