Отношенията между работници и работодатели се базират на финансовия стимул. И когато заплащането се бави, това е най-сериозният възможен проблем в тази сфера, коментира пред Нова телевизия бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков.
Още: Елена Йончева с подробности за освободените български моряци от Galaxy Leader
Още: Стотици възрастни и болни остават без патронажни грижи
„Уредба има и тя гласи, че ако работник и работодател не постигнат договореност за разсрочено плащане, работникът може да се обърне към съда”, заяви Нейков.
Всеки работник, чийто работодател забави плащането на заплатите, има право да прекрати договора, както и да го съди за пълната заплата плюс лихвите за целия период на забавяне на заплатата.
„Проблемът е когато работодателят се изпари или прехвърли имуществото си. В момента, когато работникът спечели делото, се оказва, че работодателят няма с какво да плати”, обясни Нейков.
Още: Кой има има имен ден днес, 23 януари 2025 г. Честито!
Според него решението е в създаването на специализиран трудов съд, защото той ще решава казусите бързо - най-много до един месец. Така по думите му работодателите-тарикати няма да имат време да прехвърли имуществото си на други лица.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
„Всички министри на труда се сблъскваха с министъра на финансите и губеха този двубой”, заяви Ненков.
„Ако работниците не си получават заплатите, се превръщат в кредитори на предприятието. Всеки кредитор има право да поиска обявяване на предприятието в несъстоятелност. Ако цялата процедура бъде извървяна, хората могат да си получат част от парите от така наречения фонд за обезщетение на работниците при фалит на работодателя”, обясни бившият социален министър. По думите му този фонд има натрупани над 180 милиона лева, а не се използва.
Процедурата обаче била сложна и сам човек не може да се справи, а трябва да използва услугите на адвокат. Инспекцията по труда в цяла България пък разполага със състав от 300 души, но има голямо влияние върху некоректните работодатели.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)