След провала на разширяването на газовото хранилище "Чирен", публичното дружество "Булгартрансгаз" тези дни излезе с нова съмнителна обществена поръчка с подобен предмет, смята неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ). Прогнозната стойност на поръчката (109,5 млн. лв. за 6 (3+3) сондажа) е определена по неясни критерии.
В допълнение, държавното дружество изглежда се е отказало от концепцията за изграждането на 10 нови експлоатационни и 3 наблюдателни сондажа по прекратения миналата година договор с консорциум, воден от частното дружество „Главболгарстрой“. Освен по-малко на брой сондажи, „поетапното“ — както вече го наричат от публичното дружество — разширяване на газохранилището ще разчита на по-евтина, но по-рискова технология. Още: АКФ: Регулатор гази закона, за да върне Владимир Малинов в "Булгартрансгаз"
Съмненията
"Булгартрансгаз" обяви новата процедура почти два месеца след като Фондация "Антикорупционен фонд" публикува разкрития за нарушения в първата обществена поръчка, която в момента се разследва от Европейската прокуратура. Втората част на разследването на АКФ разкри политически и корпоративни зависимости сред ключови служители на дружеството.
„В края на миналата година изнесохме данни за опити да се нанесат щети на публичния бюджет в размер от почти 400 млн. лв. и осветихме голям брой назначения на удобни лица на добре платени и отговорни позиции в „Булгартрансгаз, свързани с политически партии, контролни органи и силно изразено руско влияние“, каза Лора Георгиева, член на правния екип на АКФ.
„Вместо поемане на отговорност и адекватни корективни действия, ръководството на „Булгартрансгаз“ предприема действия, които единствено задълбочават опасенията ни относно бъдещето на газовото хранилище „Чирен“.“ Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Прогнозната стойност от 109,5 млн. лв. за 6 (първоначално се възлагат 3, а на втори етап евентуално още 3) сондажа е определена след пазарни консултации, чрез които „Булгартрансгаз“ е получила индикативни оферти от 5 дружества.
Сред участниците са румънската „ХАБАУ С.Р.Л“ с оферта от 72.150 млн. лв. за 3 сондажа и свързаната с ТИМ „Проучване и добив на нефт и газ“ АД, част от „Химимпорт“ с оферта за 50.889 млн. лв. Друга българска фирма, строителното дружество „СА.И.Е.“ посочва най-високата цена – 73.65 млн. лв. Турското дружество „Guney Yildizi Petrol Uretim Sondaj Muh. Ve Tic“ A.S. е с оферта от 48 млн. лв.
Голяма част от поканените за пазарни консултации дружества нямат сериозен опит в дейността по сондиране, а една от компаниите „Проучване и добив на нефт и газ“, e изпълнител на компроментирания строеж на сондаж Е73 в “Чирен”. Още Партийни и роднински назначения в "Булгартрансгаз", личи и сянката на Кремъл: Разкрития на АКФ (ВИДЕО)
Любопитен е и фактът, че единственият участник, който е голяма международна компания с опит в бранша, е посочил и най-ниската цена в размер на 26,5 млн. лева за 3 сондажа — факт, който дава индикации за значително завишена прогнозна стойност на поръчката.
„Ръководството на “Булгартрансгаз“ дължи на обществото отговори на редица въпроси, а днес добавяме и въпросите за това по какви критерии са определени участниците в пазарните консултации и как е мотивирано решението за прогнозната стойност на поръчката“, каза Георгиева. Още: Риск от взрив в Чирен с нови сондажи: Енергийният министър обясни защо няма опасност
Още по-притеснително е решението на публичното дружество да не възложи изграждане на наклонено-насочени сондажи, с което да гарантира по-високо ниво на безопасност и продуктивност. Тази технология беше заложена в прекратения миналата година договор с ДЗЗД „Ю Джи Ес ДРИЛИНГ ЧИРЕН“, консорциум начело с българската „Главболгарстрой“.