Китай е на трето място сред търговските партньори на България извън ЕС, а двустранната търговия бележи ръст през миналата година от почти 20% спрямо 2021 г.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Това заяви зам.- министър Николай Павлов при откриването на Международната конференция „Европа – КНР. Диалог в името на прогреса. 10 години инициатива „Един пояс, един път”.
По думите му развитието на търговско-икономическите отношения между България и Китай е в контекста на пълноправното членство на България в Европейския съюз и факта, че Китай е стратегически партньор за България и ЕС, както и в рамките на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа и Инициативата "Един пояс, един път", каза зам.-министър Павлов. Той допълни, че съществуват неизползвани възможности за разширяване на българския износ за Китай, българският бизнес има траен интерес и търси нови възможности за увеличаване на експорта към китайския пазар.
Още: Китайският премиер призова за обединение с Европа
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"България приветства китайските компании, които са заинтересовани да установят в България свои производствени бази и развойни центрове и да навлязат на пазара на ЕС", каза зам.-министър Павлов.
"Вярвам, че все повече китайски компании ще се възползват от предимствата на България като дестинация за бизнес и инвестиции. Министерство на икономиката и индустрията е готово да окаже подкрепа на китайските фирми, които желаят да инвестират в България в сектори, осигуряващи висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката", каза зам.-министър Павлов.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Той допълни, че правителството прилага конкретни мерки и стимули за подкрепа и насърчаване на инвестициите и постоянен достъп до огромния пазар на ЕС.
Зам.-министър Павлов акцентира на инвестиционните предимства, които предлага страната ни като политическа, икономическа и финансова стабилност, постоянно подобряваща се комуникационна и логистична инфраструктура, квалифицирана работна ръка, специални насърчителни мерки и стимули за инвеститорите, както и достъп до пазара на ЕС.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Още: Как Западът проспа успеха на китайския "Път на коприната"
Той гарантира, че българското правителство ще продължи да поставя във фокуса на външноикономическата си политика търговските и индустриалните отношения с Китай, като традиционен партньор на България в Азия, и ще подкрепя всички инициативи в интерес на ефективното сътрудничество между двете страни.
Конференцията се организира от Българската национална асоциация "Един пояс, един път" и Фондация "Славяни" в партньорство с Китайския център за съвременни световни изследвания, Мрежата за изследване на Инициативата "Един пояс, един път" и Китайския народен институт за външни работи.