Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Зелените" алармират: Добивът на газ в Добруджа може да замърси водата

02 ноември 2017, 16:00 часа • 3470 прочитания

ПП "Зелените" е внесла отрицателно становище в Община Генерал Тошево срещу планирания добив на неконвенционален газ. Това съобщиха те на пресконференция днес (2 ноември).

Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич

Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна

Припомняме, че в последните дни жители на града протестират срещу инвестиционното намерение за добив на природен газ в землищата на 18 села от района. Те се страхуват, че ако се реализира предложението на "Русгеоком БГ" ЕАД, водата и въздухът ще бъдат замърсени, а основният поминък в региона - земеделието, ще бъде унищожен.

Именно затова Общинският съвет в Генерал Тошево насрочи референдум за 17 декември. Въпросът на референдума е: "Против ли сте община Генерал Тошево чрез общинския съвет или кмета на общината да одобрява устройствени планове, определящи територии за проучване, добив, преработка на следните подземни богатства: нефт, природен газ, твърди горива, минни отпадъци?"

Представителят на "Зелените" Петко Ковачев заяви, че допитването има голям шанс да спре проекта.

Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам

Още: В община Добричка ще гласуват за перките

Според "Зелените" от доклада за Оценката на въздействието върху околната среда и работната програма, представени от концесионера, се пораждат съмнения, че фирмата възнамерява да извършва дейности с използване на неконвенционални методи за добив и за добив на неконвенционални въглеводороди, което е в нарушение на приетата забрана от 41-ото Народно събрание през 2012 г.

По думите им оценката за въздействие върху околната среда от проекта не отчита кумулативния ефект от инвестицията, не се дава и оценка на използваната тежка техника. Проектът ще наложи рекултивация на огромни площи в региона, а в доклада не се посочва кой ще осигури финансирането.

"Хидрогеоложката остановка на Добруджа е изключителна, тъй като той не разполага с повърхностни води и единственият източник е подпочвения артезиански басейн Малм Валанж, който е еднороден и непрекъснат за целия район. От този басейн се напоява "житницата" на България и той служи за питейни и битови нужди на около 1 милион граждани в Североизточна България и около половин милион в Югоизточна Румъния. Евентуално замърсяване с химикали, деривати и газове от сондажна дейност може да замърси целия артезиански басейн и да доведе до криза с питейната вода, създавайки пряка опасност за здравето на хората", посочват те в позицията си.

Днес "Зелените" представиха и стратегията за развитие на енергийния сектор, приета от партията. Акцентите в нея са енергийната независимост, достъпност и възобновяемост.

Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич

Още: Вижте листата на "Продължаваме промяната - Демократична България" за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич

Според документа България може да бъде изцяло невъглеродна икономика до 2050 година, като производството на електроенергия от ВЕИ може да достигне 100% десет години по-рано.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес