"През последните 7-8 години не е имало такава суша“. Това каза селекционерът по пшеница към Добруджанския земеделски институт проф. Иван Киряков.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
Той уточни, че едва 130 литра са били валежите от октомври до края на януари, а за сравнение през същия период миналата стопанска година количеството на валежите е било 220 литра. Изключително е необходим сняг в Добруджа. Наблюденията на учения са, че в момента есенниците са в добро състояние, пшеницата е поникнала и на повечето площи е на 2-3-4 лист. Температурата е добра, повърхностната влага – също.
Институтът има свой щанд на "Борсата за семена и посадъчен материал", чието 25-то издание се откри днес (4 февруари). При официалното откриване кметът на Добрич Йордан Йорданов посочи климатичните промени, но изрази увереност, че Добруджа ще изхрани България.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
При избора на семена фермерите вече се ориентират не само към високи добиви, но и към качество. Това каза в Добрич Бистра Павловска – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол към Министерството на земеделието. Наблюдението ѝ е, че в страната ни значително са намалели площите с фуражна пшеница. Сее се основно хлебно зърно с добри хлебопекарни качества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Все още няма яснота за размера на държавната помощ за производство на семена, предстои да бъде определен бюджетът, но ще е около 1 млн. лв. За миналата година усвоената държавна помощ е 1,096 млн. лв. Над 300 нови сорта полски и зеленчукови култури се изпитват ежегодно. За одобряването им се изисква да осигуряват добри добиви и да са устойчиви на болести и климатични промени. Тя е категорична, че българските сортове са конкурентни на внесените от чужбина, а предимството им е, че са издържали изпитанията на родния климат.