"През последните 7-8 години не е имало такава суша“. Това каза селекционерът по пшеница към Добруджанския земеделски институт проф. Иван Киряков.
Той уточни, че едва 130 литра са били валежите от октомври до края на януари, а за сравнение през същия период миналата стопанска година количеството на валежите е било 220 литра. Изключително е необходим сняг в Добруджа. Наблюденията на учения са, че в момента есенниците са в добро състояние, пшеницата е поникнала и на повечето площи е на 2-3-4 лист. Температурата е добра, повърхностната влага – също.
Институтът има свой щанд на "Борсата за семена и посадъчен материал", чието 25-то издание се откри днес (4 февруари). При официалното откриване кметът на Добрич Йордан Йорданов посочи климатичните промени, но изрази увереност, че Добруджа ще изхрани България.
При избора на семена фермерите вече се ориентират не само към високи добиви, но и към качество. Това каза в Добрич Бистра Павловска – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол към Министерството на земеделието. Наблюдението ѝ е, че в страната ни значително са намалели площите с фуражна пшеница. Сее се основно хлебно зърно с добри хлебопекарни качества.
Все още няма яснота за размера на държавната помощ за производство на семена, предстои да бъде определен бюджетът, но ще е около 1 млн. лв. За миналата година усвоената държавна помощ е 1,096 млн. лв. Над 300 нови сорта полски и зеленчукови култури се изпитват ежегодно. За одобряването им се изисква да осигуряват добри добиви и да са устойчиви на болести и климатични промени. Тя е категорична, че българските сортове са конкурентни на внесените от чужбина, а предимството им е, че са издържали изпитанията на родния климат.