„Положението не е кризисно, положението е военно. Трябва да се промени законът и да забравим за т. нар. заден двор“. Това заяви на заседание на епизоотичната комисия в Добрич управителят на най-големия свинекомплекс в България д-р Румен Караманов.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
В ръководената от него ферма в добричкото село Козлодуйци се отглеждат 80 000 прасета и евентуалното избухване на Африканска чума по свинете ще удари индустриалното производство. Д-р Караманов се е договорил на вчерашната среща с жители на три села, намиращи се в близост до фермата, да заколят и складират във фризерите отглежданите в личните им дворове прасета, докато още няма в района вирус на Африканска чума, както и да не отглеждат още две години тези животни. Срещу това хората получават по 250 лв.
Той настоява да се вземат драконовски мерки срещу разпространението на болестта и дава пример как в Чехия оградили гората и нито гъбари, нито дървари били допускани. „Оградата, която се направи на границата с Румъния, не е ограда, тя не служи за нищо. Сложете мрежа, докато не са изгнили коловете“, посъветва специалистът. Според него е нужно да се въведат санкции като в Германия по 500 – 1000 евро за укрита храна, пренесена през границата.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
Полицаите нямат право да преравят багажа на влизащите туристи за храна, а от Гранична полиция не могат да обхванат всички – само през Дуранкулак дневно преминават по 5-6 хиляди души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Голям проблем е, че по две седмици се чакат резултатите от пробите, каза на срещата ръководителят на Държавно ловно стопанство – Балчик Калинка Тодорова. Друг проблем, който тя посочи, е засиленото търсене на трюфели в района – кучетата ровят, движат се навсякъде.
„Аз също смятам, че трябва да се вземе решение поне за 2 години да се забрани отглеждането на свине в задните дворове“, заяви проф. Паскал Желязков от Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт. Той предупреди, че за тази болест няма ваксина и няма лекарства.
Професорът определи като пропуск отпадането на ветеринарните участъци, защото сега не е икономически изгодно на ветеринарните лекари за едно прасе да пътуват до някое село. В момента кметовете носят отговорност за животните. Той посочи, че Чехия е единствената държава, справила се с Африканската чума – просто чехите заградили района и ликвидирали всички диви прасета в него. За съжаление България не може да загради река Дунав, макар да е ясно, че болестта идва от Румъния.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич