Около 17 дка е общата площ, засегната от пожара като в границите на защитената местност в района на Шабленско езеро и „са изгорели сухи тревни съобщества и тръстикова растителност на площ около 5 дка“. Това е установила проверка, извършена на 13 март от охраната на северните защитени територии към РИОСВ – Варна. Екоинспекторите не са установили бедстващи животински видове. За случая е уведомена Районна прокуратура – Добрич.
Данните се разминават със сигнала на природозащитници за опожарени няколкостотин декара с влаголюбива растителност.
При проверката на експерти от РИОСВ - Варна и представители на община Шабла в защитена местност Шабленско езеро е установено, че няма изтичане на води от защитената територия. Местната власт в морската община е сигнализирала през януари 2019 екоинспекцията за „опасно повишаване нивото на езерните води в защитена местност Шабленско езеро, при което са засегнати сгради и се създава опасност за посетителите им“, се казва още в съобщението на РИОСВ - Варна.
Последвало аварийно изпускане на води от езерото в Черно море, съобразено с Плана за управление на защитена местност Шабленско езеро. В присъствието на екоинспектор на 15 февруари със специализирана техника езерото е отворено в най-североизточната част на „Езерецко перило“. Изборът на този участък е, че е с най-тясна ивица между морето и езерото, с цел опазване на дюнните природни местообитания. При периодичните проверки е установено, че в резултат на високите морски вълни езерото се е затворило само. В продължение на девет дни са изтичали езерни води към морето.
По-рано днес премиерът Борисов разпореди на министъра на околната среда Нено Димов да се запознае на място с реалната ситуация в района на Шабленското езеро.