Цена на едро под 5,50 лв. за килограм мед не е рентабилна, а в момента тя е под 4 лв. Това каза председателят на областния пчеларски съюз „Добруджа“ Добрин Добрев при откриването на специализираното изложение „Пчеломания“ в Добрич. Сред големите проблеми в бранша е реализацията на продукцията. Консумацията на мед в страната ни е слаба. От произведени годишно около 11 хиляди тона, на вътрешния пазар се реализират едва тон – тон и половина. Продължава порочната практика на търговци да смесват родния мед и китайски и украински и да го предлагат за български.
По данни на Добрев районът на Добрич е сред най-медоносните, към септември миналата година пчелните семейства наброяват 63 175, а за цяла Североизточна България те са 163 000. Проблемът е, че горите постоянно намаляват – не се залесява, а пчелите освен мед и пчелни с опрашването допринасят за опазване на околната среда.
При откриване на изложението кметът на Добрич Йордан Йорданов открои рязкото намаляване на пчелните семейства като едно от най-големите предизвикателства пред пчеларите през XXI век. „Когато пчелари, община и държава вървят заедно, ще успеем да преодолеем това предизвикателство“, посочи той.
Пчелари се оплакаха от мор по пчелите заради пръскане с препарати, съдържащи неоникотиноиди. Тези препарати увреждат нервната система на пчелите.
По думите на Добрев крупните фермери вече спазват правилата, но дребните селскостопански производители все още не се съобразяват с изискванията. Той припомни, че преди три години в Балчишко бяха отровени пчелите от 10 хиляди кошера.
По данни на ДФ „Земеделие“ бюджетът на Националната програма по пчеларство за периода 2017 – 2019 г. е приблизително 14,3 млн. лв., половината от които са осигурени от ЕС. За тази година планираните средства са над 4,7 млн. лв.