Община Каварна се оказа със запор заради дълг на несъществуващия вече Футболен клуб "Калиакра", заяви за Actualno.com кметът на общината Нина Ставрева.
Стадионът в града заедно с имуществото в него е бил отдаден в предишния мандат под наем за 51 лева на ФК "Калиакра – Каварна", представляван от Красимир Тодоров като по време на търга той е бил понижен на 44 лв. месечно. Търгът е проведен през юни месец 2015-та, но договорът е сключен едва след встъпването на Ставрева в длъжност.
"Още в началото на моя мандат направихме одит на футболния клуб. Причината за това е, че искахме да знаем за какво общината дава пари. Ежегодно се отпускат финансови средства от бюджета на всички спортни клубове. Превеждаме им субсидии на основание решение на Общинския съвет. В предишни мандати е имало суми между 500 и 700 000 лева. В този мандат сумите са значително по-малко - до 130 000 лв. Така, че поискахме да сме наясно със състоянието на футболния клуб. Оказа се, че те имат налични в касата си над 1,4 млн. лв. В същото време и задължения от стотици хиляди лева към доставчици. А също и изтеглен заем от бившата "Демирбанк", сега "Търговска банка Д" с подписите на управителния съвет на ФК“, разясни кметицата.
Вследствие на тези задължения срещу клуба биват заведени множество дела от заинтересовани страни, включително и от банката, която си търси дадените като кредит средства.
50 000 лева са били изтеглени като овърдрафт през 2012 г. като солидарни длъжници по него са членовете на УС тогава – Красимир Тодоров, Метин Исмаилов, Милен Башев, Желязко Железов и Венцислав Василев. От всички тях до края на сдружението остава само Красимир Тодоров. Последно членове на УС освен него са били Веселин Явашев, Петър Петров, Христо Узунов и Александър Бахнев.
След основния договор има няколко анекса. Единият е за увеличаване на лихвата. Другият е за преоформяне на главницата 50 000 лв. в стандартен кредит, който трябва да бъде погасен през 2017-та година. В крайна сметка кредитът не е издължен и започват опитите на банката да си върне парите.
Наведнъж същата година община Каварна получава две запорни съобщения от ЧСИ по искане на "Търговска банка Д". С едното се налага запор върху субсидията, която общината ще изплати на футболния клуб. Главницата към онзи момент е 35 483 лв., но заедно с всички такси дължимата сума възлиза на над 48 хиляди лева. Другото е за запор върху машина за почистване и поддръжка на трева, устройство към машина за трева, седалки, футболни врати, система за видеонаблюдение и светлинно табло. Тогава Ставрева уведомява частния съдебен изпълнител, че посочените от него движими вещи са предадени за ползване под наем на сдружение "Футболен клуб Калиакра" и те са собственост на общината.
Временно проблемът със запорите е стопиран.
От края на март месец т.г. община Каварна прекратява договора за наем и сама си стопанисва стадиона. Прави много ремонти, тъй като е домакин на Европейското първенство по футбол за девойки в началото на месец май.
През април месец пък получава в дарение 1000 сини седалки от Българския футболен съюз, представляван от президента му и бивш легендарен вратар Борислав Михайлов. Вече и те са в описа на вещото лице – общо седалките са 2476 на брой.
"След като изнесохме информацията на обществеността, включително и на футболната общественост, те си направиха общи събрания съгласно техния устав и избраха нов президент на клуба с нов управителен съвет, което обаче не отменя отговорността. Така той спря да съществува, регистрира се нов клуб с идеята да се тръгне начисто", поясни Нина Ставрева. И допълни, че на 10-ти април обаче е направен нов опис от вещо лице, изпратен от частен съдебен изпълнител в Каварна, понеже банката си търси парите по кредита.
"Направили са опис на имущество на стадиона - електронно табло, пейки, футболни врати, трактор, косачка и др. Аз не възразявам срещу работата на частния съдебен изпълнител", заяви кметът на Каварна. "Абсурдното в случая е, че тези активи са собственост на общината, не на клуба, който е длъжник на банката. Всички те са вписани в инвентарните книги на общината", добави тя.
Според нея най-вероятно става въпрос за класическа схема. "Тези активи, които са общинска собственост, може би са дадени в банката като някакъв залог, въпреки че не са техни. Не мога да бъда сигурна в това, но е факт, че същите тези активи са запорирани по дълга на футболния клуб към банката", подчерта Ставрева.
Тя вече е осъществила контакт с частния съдебен изпълнител и в сряда им предстои среща.
"Ние сме му изпратили възражение срещу предишен такъв опис, че това са активи в инвентара на община Каварна. Те са наша собственост. Ние не сме задължено лице към банката и няма как да правят опис на наши активи. Сега след новия опис от 10-ти април имаме срок да направим ново възражение. Мен ме притеснява схемата, която е безумна – как така на общината ще налагат запор за чужд кредит“, недоумява кметицата.
Справка в Търговския регистър сочи, че всъщност има вписани две дружества с дейност "футбол". Те са със сходни названия, но с различни управляващи. Едното е "Сдружение футболен клуб „Калиакра – 1" от октомври миналата година, представлявано от Димчо Димов и Управителен съвет, в който влизат той като председател, Божемир Тосков и Пламен Димитров. Второто сдружение е "Футболен клуб Калиакра Каварна 1923" от февруари тази година. То се представлява от Христо Узунов, който е бил и в стария футболен клуб. Освен него в УС влизат Петър Петров, също от стария клуб, Стефан Стефанов, Красен Петков и Пенко Димов.
Справка в публичните годишни финансови отчети от сайта на правосъдното министерство сочи, че футболният клуб наистина през 2015 г. наистина има в сметките си солидна сума – 1 474 000 лв. От първия публикуван годишен финансов отчет (ГФО) – за 2010 година, става ясно, че същата година клубът е преминал от "Б" Източна футболна група в "А" професионална. Към онзи период годишният приход на клуба е възлизал приблизително на 1,2 млн. лв.