Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Градът, освобождаван четири пъти, ще отпразнува 141 г. от свободата си

26 януари 2019, 20:31 часа • 9375 прочитания

Утре (27.01.19 г.) Добрич ще отбележи тържествено годишнината от своето освобождение от османско владичество. Честването ще се състои пред паметника на генерал-лейтенант Цимерман в Добрич. В програмата е предвидено провеждане на възстановка на събитията. В нея ще се включат членове на Регионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк“ към Национално дружество „Традиция“ и възстановчици от Шумен, Велики Преслав, Велико Търново, от варненския клуб Миноносец „Дръзки“ и шуменския клуб „Жива история“.

Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич

Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна

Цветя ще бъдат поднесени на паметниците на Алеята на опълченците Васил Левски, Христо Ботев, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Хайдут Пейо Буюклията, Ф. М. Достоевски, Иван хаджи Вълков, както и на паметника-костница на загиналите руски войници и офицери в Руско-турската война, паметникът на 122-мата руски воини, на офицерите Петър Усяткин, Цезар Пташковски и Герасим Кузмински.

Четири пъти руски войски са освобождавали Добрич от турска власт. Тогавашният Хаджиоглу Пазарджик е единственият български град, освобождаван три пъти преди окончателното обявяване свободата на земите ни. Първият път е бил през 1774 г., след това - през 1810 г., предпоследният - през 1828 г. и окончателно градът е освободен на 27 януари 1878 г.

Историята помни десет руско-турски войни на територията на Добруджа. Освободителната война е последният сблъсък между двете империи – Руската и Османската. Тук е и най-прекият път към проливите, чиято цел са били военните действия, водени от Русия.

Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам

Още: В община Добричка ще гласуват за перките

Историци сравняват бойните успехи на генерал Аполон Цимерман със заслугите на Столетов и Скобелев. Задачата му била командваният от него Дунавски отряд да създаде впечатление, че и войната от 1877 г. ще започне на добруджанска земя. А през това време, основните руски сили трябвало да навлязат на запад. На 22 юни Цимерман разполага воините си на линията Черна вода – Кюстенджа (в сегашна Румъния). Близо половин година отрядът му е в блатистата местност в делтата на Дунав и прочиства цялата територия от черкези и башибозуци.

Четириъгълникът Варна - Шумен - Силистра - Русе е бил много добре укрепен от турците. Такъв е бил и Хаджиоглу Пазарджик, заграден с двойни траншеи, а джамиите и двете християнски църкви са били пълни с оръжие. Боевете се водели в околностите на града, където е разположена известната Черна батарея. Тя е пазила Хаджиоглу Пазарджик, тъй като той е бил връзката с морето при евентуално изтегляне. Цимерман е изпратил генерал адютант Константин Манзей с отряда си да прекъсне тази връзка. Но бойците, ръководени от Манзей, се връщали обратно, тъй като започвали нападения над града и имало опасност той да бъде опожарен.

Пътят за Варна вече е бил отворен и вечерта срещу 27 януари 1878 г. турците се изтеглили към големия град. Те запалили църквата „Свети Георги“, но местните хора потушили пожара. Запалена била и джамия, пълна с боеприпаси, в центъра на града. Донските казаци влезли с победен марш в днешен Добрич сутринта на 27 януари. Тук разположил щаба си генерал Цимерман.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Йорданка Калчева
Йорданка Калчева Отговорен редактор
Новините днес