Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Евроманган" вече е пред фалит

16 март 2020, 17:56 часа • 4353 прочитания

Окръжният съд в Добрич обяви в неплатежоспособност „Евроманган“ ЕАД с начална дата 26 юли 2016 г. и обяви производство по несъстоятелност на една от най-големите манганови мини в света. На дружеството, което експлоатира рудника край балчишкото село Църква, е наложена обща възбрана и запор върху имуществото. Назначен е временен синдик, а първото събрание на кредиторите е насрочено за 14 април.

Още: Обявиха грипна епидемия и в Добрич

Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич

Производството по несъстоятелност е образувано по искове на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда заради неизплатени заплати на миньорите и на „Енерго Про Продажби“ АД за неиздължени сметки за ток.

Според съдебно-икономическите експертизи концесионерът на мангановата мина дължи 375 515 лв. за трудови възнаграждения на работниците, 195 572 лв. за електроенергия, а задълженията към държавата към 23 декември 2019 г. надхвърлят 5, 656 млн. лв. Вещите лица посочват, че общият размер на краткосрочните задължения към всички кредитори на дружеството възлиза на 18 971 000 лева.

Според магистратите дружеството не е в състояние да погаси задълженията си без да бъдат накърнени интересите на кредиторите. Освен това финансовите му затруднения не са временни, а трайни. Имуществото на длъжника не е достатъчно, за да покрие задълженията му.

Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна

Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам

Съдът посочва, че дружеството не може да извършва дейност, тъй като не разполага със собствени ресурси, има големи дългове към доставчици и клиенти, а последващата му дейност ще е вредна за всички, с които ще влезе в договорни отношения.

Мангановото находище, експлоатирано от „Евроманган“, е най-голямото в Европа и четвъртото най-богато в света. Според изчисленията на експерти запасите в него надхвърлят 1200 млн. тона руда. Заради дългове мината беше включена през 1996 г. в правителствения списък за ликвидация. Година след това българската държава прие оздравителната програма на „Еврокомерс Ко“ и дружеството взе на концесия за 25 години 60% от мината под името „Евроманган“. С годините фирмата сменяше собствениците си, но дълговете продължиха да се трупат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Йорданка Калчева
Йорданка Калчева Отговорен редактор
Новините днес