Много хора смятат, че сезоните следват един след друг поради елиптичността на орбитата на нашата планета: когато Земята се приближава до Слънцето, тя става по-топла, а когато се отдалечава, става по-студена. Орбитата на Земята обаче е практически кръгла и не оказва съществено влияние върху времето и температурните условия.
Основната причина за смяната на сезоните е наклонът на земната ос. Тя е наклонена под ъгъл от около 23.5 градуса спрямо орбиталната равнина. Когато едно от земните полукълба е обърнато към Слънцето, в това полукълбо започва пролетта и лятото; другото полукълбо в този момент получава по-малко слънчева светлина и там започват есента и зимата.
Колко сезона има една година?
Сезон е период от годината, характеризиращ се с определени метеорологични условия, средна дневна температура и продължителност на деня. Умерените и субполярните региони обикновено имат четири сезона: пролет, лято, есен и зима.
В някои страни от Южна Азия годината е разделена на шест сезона вместо на четири. Например, индийският календар има следните сезони: пролет, лято, мусон, есен, ранна зима и късна зима. В много тропически региони пък има само два сезона: дъждовен и сух.
България през различните сезони в снимки
Кога настъпват сезоните?
Има два основни подхода за определяне на времевите граници на сезоните: метеорологичен и астрономически.
Според метеорологичния подход всеки сезон се състои от три месеца и започва на първия ден от първия месец: 1 март, 1 юни, 1 септември, 1 декември.
Според астрономическия подход всеки сезон започва или по време на слънцестоенето (когато Слънцето достигне най-северната или най-южната си точка на небето) или на равноденствието (когато Слънцето пресече небесния екватор).
Сезони в Северното полукълбо
В Северното полукълбо метеорологичната пролет започва на първи март, лятото на първи юни, есента на първи септември и зимата на първи декември. Началото на астрономическата пролет се брои от мартенското равноденствие, началото на лятото от юнското слънцестоене, началото на есента от септемврийското равноденствие, а началото на зимата от декемврийското слънцестоене. Поради високосните години датите на равноденствието и слънцестоенето може да се различават с един или два дни всяка година.
Ето началните дати за сезоните през 2024 г. в Северното полукълбо.
Метеорологични сезони.
- Пролет - 1 март.
- Лято - 1 юни.
- Есен - 1 септември.
- Зима - 1 декември.
Астрономически сезони.
- Пролет - 19 март.
- Лято - 20 юни.
- Есен - 22 септември.
- Зима - 21 декември.
Сезоните в Северното и Южното полукълбо са противоположни. Когато в Северна Америка е зима, в Южна Америка е лято. Когато пролетта идва в Европа, есента идва в Австралия. Както вече знаете, това се дължи на факта, че Северното и Южното полукълбо са обърнати към Слънцето по различно време на годината.
Дни по 16 часа, сезони по 40 години: учени разказаха за характеристиките на Нептун
Ето началните дати за сезоните през 2024 г. в Южното полукълбо.
Метеорологични сезони.
- Есен - 1 март.
- Зима - 1 юни.
- Пролет - 1 септември.
- Лято - 1 декември.
Астрономически сезони.
- Есен - 19 март.
- Зима - 20 юни.
- Пролет - 22 септември.
- Лято - 21 декември.
Има ли сезони на други планети?
На всички планети от Слънчевата система има смяна на сезоните, тъй като и техните оси на въртене са наклонени. Сезоните на другите планети обаче са различни от тези на Земята.
Да вземем за пример Уран. Тази планета е наклонена под ъгъл от почти 98 градуса и оста й на въртене е почти успоредна на орбиталната равнина. На Уран са му необходими 84 земни години, за да направи едно въртене около Слънцето. В резултат всеки сезон на този газов гигант продължава 21 години.
На други планети нещата са не по-малко странни: например на Венера сезоните продължават по-малко от дни, а на Меркурий е много трудно да се разбере кога свършва един сезон и започва друг.