Чудили ли сте се някога защо буквите на клавиатурата са наредени по този странен начин, а не например по азбучен ред? Логиката следва, че ако буквите са наредени по нормалния си ред ще ни бъде много по-лесно да пишем, защото (предполага се) знаем азбуката. Всъщност, в началото е било именно така.
Стандартните латински букви, които имаме на клавиатурите са взаимствани от пишещите машини. Те се появяват през 20-те години на 19 век и макар да е остаряла технология, някои хора предпочитат да пишат все още на тях.
Дейността на пишещата машина е изцяло механична. Когато се натисне някой клавиш, той придвижва чукче с отлята матрица на съответната буква, която се отпечатва върху хартията. Чукчето удря по напоена с мастило лента и чудото се случва.
През първите години след появата си, пишещите машини и азбучния ред вървят ръка за ръка, но много бързо скоростта на писане се е увеличила. Много от чукчетата не успявали да се върнат бързо на мястото си и постоянно се удряли едно в друго. Много от най-използваните букви в английският език се намират близо до една до друга, което е причината за неработещия азбучен ред.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Това бил голям проблем за производителите на пишещи машини и е трябвало бързо да намерят решението му. Те съставили клавиатура, в която най-срещащите се букви в текстовете били поставени така, че да са по-далече от показалците на ръцете. По този начин се е стигнало и до известната в момента QWERTY клавиатура.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
В днешните компютри няма проблем с удрящи се букви, но подредбата е останала. тя се смята за удобна и най-малко изморителна при бързо и дълго писане.
The QWERTY layout of your keyboard may seem random, but it isn't. Here's the story behind this design https://t.co/X8L9I2SoPY pic.twitter.com/bsv7Mpc9Wc
— CNN (@CNN) November 17, 2016
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава