“България на три морета!”
Често ще чуете тази фраза, когато искаме да демонстрираме национална гордост. Но знаете ли при кой български владетел страната ни опира до три морета?
цар Симеон и цар Иван Асен II
Цар Симеон
Един от най-успешните владетели през Първа български държава е Симеон, който е изключително образован и начетен за времето си, мъдър дипломат и отличен пълководец.
През 894 г. Византия премества най-големия пазар на български стоки от Константинопол в Солун, което води до загуби за българските търговци. Освен това накърнена е честта на българския владетел, защото не се иска неговото съгласие. Симеон отговаря с война. Български войски навлизат в Тракия и побеждават византийската войска.Тържището отново е върнато в Константинопол, а Византия е задължена да плаща годишен данък на България. Разгневените византийци подстрекават маджарите да нападнат България, но Симеон не е подготвен. Влиза в съюз с печенегите и заедно разгромяват маджарите.
През 913 г. Симеон достига с войските си до Константинопол и между двете държави се сключва споразумение за династичен брак между дъщерята на Симеон и малолетния византийски император Константин VII, а българският владетел получава титлата “цар на българите”.
Мечтата на царя е да властва над българи и ромеи от Константинопол. Мирните му опити са неуспешни. Решителната битка е на 20 август 917 г. при Ахелой, където Византия претърпява огромно поражение. Симеон завладява още много територии и България се простира на три морета: Черно, Егейско и Адриатическо.
Вярно ли е ,че Боян Мага е бил син на цар Симеон?
България се превръща в първа сила в Югоизточна Европа, а столицата Преслав е голям културен и книжовен център. Управлението на цар Симеон остава в историята като “Златен век на българската култура”.
Цар Иван Асен II
След смъртта на цар Калоян, България изпада в криза. На престола идва племенникът му Борил, за когото се предполага, че отравя Калоян и се жени за вдовицата му.
Законните наследници са синовете на цар Асен, Иван Асен и Александър, които намират спасение при русите и куманите.
След 10-годишно изгнание, цар Иван Асен II се завръща на престола в Търново, посрещан възторжено от народа. Поставя началото на един от най-успешните периоди в българската история.
Чрез умела дипломация и успешни династични бракове, Иван Асен II превръща България в могъща страна. През 1221 г. се жени за дъщерята на унгарския крал и получава Белградска и Браничевска област.
След това се насочва към Епирската държава на Теодор Комнин. За да си осигури мир Комнин сключва съюз с Иван Асен II чрез брака на брат му с дъщерята на Иван Асен II - Мария. През 1228 г. Иван Асен II е поканен за опекун на малолетния император Балдуин II. Затова епирският владетел Теодор Комнин започва война срещу българите като съюзници на латинците.
Коя е столицата на България при цар Симеон?
Решаващата битка става на 9 март 1230 г. при крепостта Клокотница. Епирските войски са напълно разгромени. След тази победа българският владетел превзема Тракия, Македония, Влахия и Албания. България отново има излаз на три морета - Черно, Бяло и Адриатическо.
Иван Асен II налага влиянието си и над Сърбия чрез брака на една от дъщерите си със сръбския княз. След победата над Клокотница се нарича “Цар на българи и гърци”.
През неговото управление България е в истински икономически подем. Секат се златни, сребърни и медни монети, развива се търговията. Търново се превръща в икономически и културен център, наричан “Трети Рим”.
За съжаление след смъртта на Иван Асен II през 1241 г. България претърпява поредица от неуспешни управления и изпада в продължителна криза.