Крушунските водопади са истинска водна феерия сред приказна природа. До тях се стига лесно, а посещението на Крушунските водопади е чудесна идея за прекарване на приятен уикенд.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
Къде се намират Крушунските водопади?
Крушунските водопади се намират в близост до село Крушуна, община Летница. Малкото селце е разположено в западната част на Предбалкана, на около 190 км от София и на около 30 км от Ловеч. Водопадите се намират в местността Маарата, прочута с живописната си природа, интересни скални форми и уникални пещери - Бонинската, Водопада, Урушка, Горник и Деветашката пещера.
Къде се намира най-високият водопад в България?
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Легенда за името на селото и водопадите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник
Районът е свързан с легендарната птица коршун, дала името на едно от селата на Деветашкото плато и на водопадите. Коршунът е вид едър ястреб мишелов, известен още с името каня.
Легендата разказва, че преди хиляда години ястребът бил овчарче, което все забравяло да напои агънцата. Само когато завалял дъжд, агънцата протягали муцунки към небето, за да утолят жаждата си. На Господ му омръзнало от немърливото овчарче и веднъж, гледайки как агънцата умирали от жажда, решил да го превърне в коршун. Господ така се ядосал на овчарчето, че решил да засили наказанието - само веднъж в месеца коршунът да вижда водата като истинска вода и само тогава да може да пие.
Оттогава до ден днешен коршунът все лети над вода, над Крушунските водопади, а водата му се вижда като кръв и той пищи пронизително и драматично. В останалите дни коршунът чака дъжд да завали от небето, за да утоли вечната си жажда.
Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Какво се прави на Ивановден за късмет
Как се стига до Крушунските водопади?
Не е трудно да стигнете до това приказно място и не се изисква специална физическа подготовка. От село Крушуна има изградена екопътека, която ви води по живописен път, изпълнен с цветове и великолепни гледки. Това е най-късата екопътека в България, но и една от най-красивите. Екопътеката започва от село Крушуна, води до бившата хижа “Маарата”, а след това сред басейнчета и водни прагове, преминава в система от 15 дървени мостчета, от които могат да се наблюдават водопадите.
Водопадите
Крушунските водопади представляват най-голямата травертинова каскада в страната.
Най-големият водопад от тази група е с височина около 20 метра. След него речната вода се разделя, образувайки няколко ръкава, в които може да се наблюдават по-малки водопади.
Цялата местност превръща околността в приказно красиво място. Цветът на водата е изумруден заради варовиковите отлагания, а гледките по цялата екопътека са спиращи дъха, допълнени от буйната зелена растителност и обраслите с мъх скали.
Кой е най-красивият водопад в България?
Посетителите се радват на красиви гледки още от Синия вир, следва малкият водопад “Пръскалото” и водопад “Малка Маара”.
Стигнете ли до нивото на пещерите, може да си починете на беседките. Цялата екопътека се изминава за около един час в посока. Водата в басейните между водопадите е ледено студена по всяко време и не е подходяща за къпане, но може да направите невероятни снимки.
В района на водопадите има останки от средновековни килии. Част от скалните ниши са били използвани като обител на монаси исихасти през 13-ти и 14-ти век и са запазени и до днес.
Пещерите Деветашкото плато
Деветашкото плато е разположено в Предбалкана, между общините Ловеч, Габрово и Велико Търново, между долините на реките Осъм и Мъгъра. Тук се намират множество красиви водопади, както и едни от най-големите и красиви пещери в България. Сред тях най-близо до Крушунските водопади са пещерите Горник, Стълбицата, Гарваница, Деветашка, Бонинска и мн. др.