Много европейски затвори приличат повече на домове за почивка, отколкото на места за лишаване от свобода. Но в някои страни нещата са различни.
Най-лошият затвор в света е в Бразилия.
Мястото зад бодливата тел близо до Сао Пауло е наречено Карандиру. През 2010 г. имаше масови убийства на 102 затворници. Хората загубиха живота си по време на бунтовете. В затвора е почти невъзможно да получите медицинска помощ, а ако се намери лекар, то затворниците отказват анестезия по време на хирургична операция. Освен това всеки пети затворник е носител на ХИВ инфекция. В затвора има около 7,5 хиляди затворници. Те са наблюдавани от хиляда пазачи. Работят на 4 смени.
"Искам в затвора": За какво най-злощастните престъпници на 2021 г. се озоваха зад решетките?
Нещата са малко по-добре за затворниците в държавния затвор с максимална сигурност, който се намира се в американския щат Колорадо. Извън килиите затворниците прекарват само 9 часа седмично. По 22 часа на ден те не виждат дневна светлина. В този затвор затворниците са изолирани един от друг - не могат да общуват по никакъв начин.
Третото място в списъка на ужасните затвори е заето от парижкия La Sante. Затворниците са толкова потиснати, че правят различни неща само и само да умрат. Само през 1999 г. 124 души са се самоубили в затвора. Главният лекар на затвора Вероника Васер говори за ужасите на затвора в Ла Санте в продължение на 7 години. Килиите в затвора са препълнени, затворниците имат възможност да се къпят само 2 пъти седмично, ядат некачествена храна. Имат постоянни кожни заболявания, както и заразяване с въшки. Затворниците окачват вещите си на високо по тавана, защото в Ла Санте има много плъхове.
12-те най-брутални затвора по света
Надзирателите се държат много жестоко към затворниците, непокорните веднага се изпращат в наказателната килия и често им отнемат водата. Затворът е основан през 1867 г. и все още остава мястото на зверства, разврат и насилие, по-силните затворници превръщат слабите в роби.
Военният затвор в сирийския Тадмор също има своето място в този списък. Именно там поетът Фарадж Беракдар прекарва пет години от живота си. Той описа мястото като "царството на смъртта и лудостта". В Тадмор изтезанията в средновековен стил с пръчки, въжета и брадви са обичайна практика. Сред жертвите на охраната има както виновни, така и невинни. Доста често пазачите избират случайни хора, които да измъчват.