Гърция е предпочитана дестинация за почивка и туризъм по време на празници и през лятото от страна на сънародниците ни. Броят на КПП-тата явно се оказва недостатъчен, щом всяка година медиите излъчват едни и същи кадри – колони автомобили, чакащи с часове, за да преминат границата и да се насладят на слънчева Гърция. Колко ККП имаме за Гърция и какво би облекчило трафика ще ви разкрием в настоящата статия.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Колко КПП имаме за Гърция?
Този въпрос се задава не просто от любопитство, а защото по-големият брой позволява по-бързо преминаване на границата, без да се чака с часове. Дългото „висене“ на границите е пряка и сериозна пречка за развитие на туризма, тъй като е в състояние да откаже потребителите от пътуване особено когато ваканциите са кратки – 3-4 дни, от които половината минават на границата. Въпросът е съществен и защото често отговорът се греши. Заради многобройните имена, които има всеки един пунк в България, повечето хора смятат, че КПП-та за Гърция са в пъти повече. Реално имаме едва следните шест КПП за Гърция:
- ГКПП Златоград – Термес, открит през 2010 година с цел максимално съкращаване на времето, необходимо за достигане на Ксанти от Златоград, поради което е познат и като Златоград–Ксанти. Този КПП за Гърция е предназначен за малогабаритни камиони и леки коли и благодарение на него е възможно достигането до Ксанти, Гърция от Златоград за само час. КПП Златоград-Термес е от изключителна полезност и за хората от района на областите Смолян, Пловдив и съседни, тъй като се явява удобна и значително по-бърза транспортна връзка за тях за достигане на Гърция.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
- ГКПП Ивайловград – Кипринос, открит през 2010 година в присъствието на Президентите на България и Гърция като поводът е кръгла годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете държави. Преди него са съществували само четири пункта за Гърция, което затруднявало още предвижването поради необходимост от дълго чакане на границата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- ГКПП Илинден – Ексохи, познат и като Гоце Делчев – Драма, е КПП за Гърция, открит през 2005 година и финансиран от програмата ФАР с 18 000 000 лв. Този КПП е част от споразумение, подписано между България и Гърция, за откриване на нови КПП-та, които да улеснят движението и връзката между двете страни и да съкратят времето, необходимо за пътуване.
- ГКПП Капитан Петко войвода – Орменион – това е името на КПП, свързващо квартал Капитан Петко войвода в Свиленград с Орменион, Гърция. Носи името на Капитан Петко войвода от 2004 година, което получава по случай 160 години от рождението на българския революционер – в негова памет и чест. Това КПП за Гърция е изключително натоварено, поради което не се препоръчва като избор след или преди почивни дни и празници, тъй като чакането е извънредно дълго и изнервящо.
- ГКПП Кулата – Промахон е най-големият и натоварен пунк, свързващ София със Солун. Функционира от 2010 година. Тук обаче още през 1918 година е изградена жп линия – теснолинейка. Линията системно се е обновявала, разширявала и модернизирала. След като България е приета в ЕС вече съществуващият пункт на това място, свързващ България с Гърция, е изграден според нова концепция – съвместна проверка на едно гише с цел съкращаване на необходимото време за изчакване за преминаване, като железопътната проверка се извършва на гара Кулата, а пътуващите на 4 колела се проверяват на Драготин.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
- ГКПП Маказа – Нимфея е другият сред най-известните и използвани пунктове за Гърция. Разположен е в живописните Родопи в прохода Маказа. След 12 години на строителни дейности този КПП е открит през 2013 година.