Втората най-скъпа подправка в света е - ванилията. Въпреки че самото растение ванилия (пълзящо растение от семейство Орхидеи) произхожда от Мексико, то се култивира добре в Мадагаскар и други острови в Индийския океан.
История на подправката ванилия
В древността шушулките ванилия са били използвани от индианците като разменна монета. Племето Тотонак ("Хора от гореща земя") e първото, което е измислило отглеждането на ванилови лози. Според митологията на племето Тотонак ванилията е израснала от кръвта на богиня и нейния любовник, и двамата обезглавени от разгневения й баща.
По време на управлението на император Монтесума ацтеките също високо ценяли подправката ванилия и събирали данъци за ваниловите шушулки.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
В Европа ванилията се използва за направата на шоколад и какао, ароматизира се тютюн, дъвче се, смятайки я за афродизиак.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
Ванилията е ценна шушулка, образува се след завършване на цъфтежа. Цената зависи пряко от популярността на подправката, голямото търсене и трудоемкостта при отглеждането на растението. За опрашване цветът се отваря само веднъж годишно и то само за няколко часа. Самият процес на опрашване се извършва на ръка. При изкуственото опрашване само половината от цветовете дават плодове.
Ванилията е подправка от категорията на най-скъпите. Ароматните семена от подправката се намират в шушулките на ваниловата орхидея. Между другото, желаните шушулки се появяват само три години след засаждането на растението. И по време на растежа орхидеята се навежда към земята, за да не расте прекалено високо.
Ванилията и нейните неподозирани приложения
Още: Утре е Месни Заговезни - ето какво се прави
Още: Какво трябва да се яде на Месни Заговезни?
Приложения на подправката ванилия
Ваниловите шушулки съдържат следните вещества: гликозид глюкованилин (по време на ферментацията се разгражда на ванилин, основното ароматно вещество и глюкоза), етерично масло (до 1%), слузни и танини.
Традиционната медицина използва ванилия при треска, нарушения на нервната система, сънливост, ревматизъм. Ванилията възбужда и стимулира мускулната дейност.
В ароматерапията миризмата на ванилия е показана за подобряване на апетита, успокояване, намиране на хармония.
Миризмата на ванилия помага на тялото да произвежда серотонин - хормон на удоволствието.
Миризмата на ванилия се използва широко в парфюмерията, за да придаде на парфюмите ориенталски нотки.
Ванилията в кулинарията
Ванилията се добавя в различни десерти, алкохолни напитки, ванилови сладоледи и други. Ако добавите ванилия в пудра захар, се получава много нежна и ароматна пудра захар.
С нея ще освежите и украсите различни видове сладкиши и кексове.