Боженци е единственото населено място в България, където не се строи безотговорно. Няма къщи извън архитектурата, а броят на сградите е предвиден в плана от 1937 г. и не може да бъде надвишаван и променен.
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
„В селото цари автентичност, има надпревара и дори завист кой ще построи по-свещена къща“, казва собственикът на най-старата запазена сграда. През 1960 г. е обявена за паметник на културата и архитектурата. Като най-известната къща в архитектурния резерват, тя също има официален статут на музей.
Как се казват Седемте рилски езера - ще познаете ли имена на всички?
Построена е в края на 17-ти или началото на 18-ти век и има типични черти на традиционната бозенска архитектура. Някога е била къщата на Цана Манафска, през 19 век - на прочутия богов род Деневи. Къщата е била в перфектно състояние след реставрации през 1970 и 2005г.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Дворът й от 1050 кв.м е потънал в зеленина и носи атмосферата на стара градина, надграждана години. Постройката е на два етажа, общо 140 кв. м с лятна кухня от 40 кв.м.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво означават северният и южният възел в астрологията
Още: Какво задължително трябва да има на трапезата на Стефановден?
Какво да предпочетем: къща или апартамент?
Автентичната архитектура на цялото пространство, което преди било разделено на две с кирпичена стена. Изградена е и нова баня. Най-сериозната интервенция е вътрешната стълба, която преди не е съществувала.
Особено ценни са вътрешните „кепенци“, които се плъзгат и така затварят прозорците. Обзавеждането е сменено изцяло, като всичко е събирано от собствениците от Родопите, Банско, Габровско. Повечето мебели са купувани от вносител на белгийско антикварно обзавеждане.
Още: Защо е най-добре да се съхраняват орехи с черупките
Още: Какви поверия се спазват на Стефановден?
"Най-ценното е самата къща в нейната цялост, духът, който носи. Тя е като персона, ние се отнасяме към нея като към живо същество. Това няма как да бъде разбрано, ако не си тясно свързан с нея, получава се естествено, някак императивно. Къщата има характер с облик на архаична гъба, която настоява да се отнасяш подобаващо към нея. Може да изглежда налудничаво, но ние я уважаваме като човек", казва собственикът на къщата.