Всички знаем за метростанция “Г.М.Димитров” и булевард с това име в София.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 април /валутен калкулатор/
Но кой е Г.М.Димитров?
Истинското му име е Георги Михов Димитров и е един от най-влиятелните лидери на земеделското движение в България. За да не се бърка с комунистическия лидер Георги Димитров, е популярен като Г.М.Димитров, оттук прякора “Гемето”.
Роден е на 15 април 1903 г. в Ени Чифлик, Турция. След падането на Одрин (1913 г.) се провежда Мирната конференция в Лондон, след което Турция отстъпва по линията Енос-Мидия, както и Егейските острови. Ени чифлик остава на турска територия и всички българи напускат селото. Семейството на Г.М.Димитров се установява в село Дойренци, Ловешко. Тук завършва прогимназия с отличие и работи като писар и учител.
Още: Стихотворение на деня, 24 април, от Дора Габе,
Още: Светли четвъртък 2025: Какво трябва и НЕ трябва да се прави на този ден
След преврата на 9-ти юни като убеден привърженик и последовател на БЗНС и Ал. Стамболийски, той е арестуван и изпратен в затвора. След освобождаването му отива в София и се среща с Петко Д. Петков, който по това време е най-активният деятел на БЗНС.
Работи като сътрудник и журналист във вестник “Младежко знаме”, органът на ЗМС. През 1924 г. се записва в Свободния университет със специалност “Дипломация”, а по-късно учи в Медицинския факултет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 24 април 2025
Още: Направете това на празника утре, за да привлечете щастие и късмет
Избран е за народен представител от БЗНС. В Парламента се проявява като изключителен оратор. Застъпва се за социални реформи и смело отстоява правото на народа за свобода и демокрация. След преврата на 19 май 1934 г. д-р Димитров е задържан по процеса срещу ген. Заимов. Отказва да сътрудничи на полицията и е жестоко пребит.
Димитров минава в опозиция на монархическия режим на цар Борис III. През 1941 г. по време на Втората световна война, той е сред хората, които яростно се противопоставят на присъединяването на България към Тристранния пакт. Затова англичаните виждат в него така търсения човек, който може да направи преврат в България и да я извади от Тристранния пакт. Англичаните постъпват така със съседна Югославия, където само няколко дни, след като страната се договаря с Хитлер, проанглийски настроени политици извършват преврат и в резултат на това държавата скъсва всякакви отношения с Германия. Англичаните се опитват да направят същото и в България, но безуспешно. Г.М.Димитров е принуден да емигрира, защото е преследван от органите на реда.
В чужбина създава емигрантски национален комитет и започва излъчване на нелегалното радиопредаване “Свободна и независима България”. Живее в Югославия, Яфа, Кайро и Цариград. В Йерусалим основава Български национален комитет. Изпраща позиви и прокламации към България с призиви за борба с нацисткия режим.
След идване на власт на комунистическия режим в България през 1944 г. Г.М.Димитров се връща в родината. Посрещнат е от стотици хиляди свои последователи. Вярва, че е настъпил моментът за предприемане незабавни действия за подготовка на БЗНС и други демократични организации за гарантирането на свободата и независимостта на България. Избран е за Главен секретар на БЗНС и се превръща в основен фактор в политическия живот на страната. Категорично се противопоставя на всяка намеса от страна на Съветския съюз във вътрешните работи на България и отказва всякакво сътрудничество с БКП.
По нареждане на Георги Димитров в страната се провеждат масови арести и всички антикомунисти са жестоко преследвани. По заповед лично на Сталин д-р Димитров се отстранява от лидерския пост в БЗНС. Започват активни действия за цялостно унищожаване на демократичните политически организации у нас.
Още: 24 април 2025: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Изхвърлете ги от дома си: Тези цветя привличат скръб и самота
През 1945 г. Г.М.Димитров е арестуван. Малко по-късно със съдействието на английски агенти е спасен. Крие се успешно във вилата на американския представител в София. Принуден е да емигрира тайно от страната. В чужбина създава т.нар. Земеделски комитет, чиято основна цел е борба с комунистическия режим в Европа.
Умира на 29 ноември 1972 г. Във Вашингтон.
Децата му не успяват да напуснат страната заедно с него и съпругата му Мария Димитрова. Синът им загива на 25 години, а на дъщеря им Анастасия Мозер е позволено да напусне страната през 60-те години на 20-ти век. Тя се завръща в България през 90-те години на 20-ти век и участва активно в българския политически живот като лидер на партия “БЗНС - Народен съюз “