Питието на боговете, лек и цяр, народен лечител, ароматна наслада за сетивата, свързано с обредите и традициите ни – и със сватбите, и с тъжните помени. Без него не започва нито една нова година. Правилно разпознахте – виното. Но знаете ли всичко за видовете вина и може ли да изберете най-подходящото за вас, повода или трапезата ви вино според силата му?
Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Кое е най-тежкото червено вино?
Макар да не съдържа толкова алкохол, колкото друга традиционна напитка за страната ни, свързана с обредите и корените ни – ракията, виното също може да се окаже неподходящо за даден повод, ако е прекалено тежко и води до бързо опиянение. Познаването на вината, на характеристиките им и за кои блюда са подходящи, ще ви помогне да направите най-добрия избор и да впечатлите събралите се около масата или гостите си на важно събитие. Кое е най-тежкото червено вино е сред въпросите, които е съществено да си изясните, тъй като именно червеното вино се поднася през зимата. Задачата ни няма да е лесна, защото алкохолът във виното варира от 5.5% до цели 23%, а алкохолното съдържание, силата, тежестта на виното, зависят от сорта грозде, от климата в района, в който се отглежда, от качеството на гроздето през годината, както и от самото производство. И все пак можем да научим повече за виното и кое е най-тежкото червено вино.
Кои са най-подходящите ястия за червено вино
Вина с ниско съдържание на алкохол
Тези вина са леки, като причината за лекотата им и ниското съдържание на алкохол е захарността на гроздето, от което са направени. Сладки, приготвени от грозде с висока захарност, съдържащи малко алкохол, не особено плътни, тези вина са под 10% ABV и са типични примери за нискоалкохолни вина. Естествено, че с тях също не трябва да се прекалява, тъй като изключително сладкият вкус на виното увлича и често се забравя, че това е алкохолно питие и че консумацията с мярка е важна. Причината тези вина да са сладки е в остатъчната захар от гроздето, присъстваща във виното след достигането на желаното ниво на алкохолно съдържание, но именно тази захар може да ви накара да изпиете повече, отколкото е удачно за вас, защото не усещате остротата на алкохола, а сладост.
Вина със средно съдържание на алкохол
Вината с 11.5–13.5% ABV се считат за такива със средно съдържание на алкохол. Гроздето, от което се приготвят, е по-малко сладко, има по-малка остатъчна захар, съответно алкохолното съдържание е по-високо. Освен тях има ниско до средно алкохолни вина, както и средно до високо алкохолни, но ние ще се спрем само на високоалкохолните вина.
Високоалкохолни вина
Именно тях определяме като силни вина. Гроздето, от което се произвеждат, не е сладко, липсва остатъчна захар, виното е хард, тежко, силно, ярко като усещане и аромат. Лесно може да се опиете с такова вино, ако нямате опит с консумацията. Едни от най-силните вина са Мадейра ~20% ABV (Португалия), Марсала ~20% ABV (Сицилия), Вермут – 20% ABV. Особено познати у нас тежки вина са:
Каберне Совиньон – най-разпространеният сорт грозде в световен мащаб – тежко, силно вино, което оставя усещане за сухота в устата, има висока киселинност, но се отличава и с интересни нотки и вкусове, дължащи се на самото грозде, а не на добавени аромати.
Мавруд – прочутият български мавруд, местен сорт, познат като един от най-старите и най-ценени в България. Марудът е тежко, силно вино, с високо алкохолно съдържание, рубинен цвят и нотки сини сливи и къпини. То е гордостта на страната и се приготвя от незапомнени времена по нашите земи, като районът около днешен Пловдив се счита за родното му място.
„Най-хубавото вино да се казва Мавруд“ – заръчал цар Крум
Кои са най-добрите сортове грозде за червено вино
Още ли четете без чаша червено вино в ръката?
Наздраве!
И не забравяйте да консумирате не само с удоволствие, но и с мярка.