Позната и любима дестинация за лятна почивка с дъх на море и парещ пясък, Царево е сред градовете в България, които ще оставят следа в паметта и сърцето ви. Град с богата история и култура, съществуващ от XII век, Царево е бил пристанищно селище. Интересни са произходът на настоящото име на града, както и на старото име на Царево.
Още: Защо се появяват винарки във виното
Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря
Старото име на Царево
Градът се споменава в исторически извори за първи път през XII в. Арабският географ Идриси е първият споменал старото име на Царево – Василико, което е известно на много от гостите на града и днес, като така се нарича и съвременен квартал на Царево. Името Василико срещаме в книгата „Географията на Ал-Идриси“ на арабския географ за първи път през 1154 година. Освен Василико в онези години градът е наричан още с производните имена Василикос, както го срещаме наречен през 1352 година, и Василику. През 1662 година в друга книга – пътеписите на турския пътешественик Челеби, срещаме името леко променено, градът, описан като крепост и наречен „Василикоз бургаз“. Пътешественикът говори именно за крепост, наречена Василикоз, построена от внук на византийския император Константин – княз Васил. Тази теория обяснява красноречиво защо старото име на Царево е именно Василико. Интересен факт е, че градът невинаги е бил едно цяло. Пожар от 1882 година го унищожава и издигането му отново го разделя на два отделни града – Старо Василико и Ново Василико.
Произход на старото име на Царево
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Произходът на старото име на Царево – Василико – някои изследователи свързват с унищоженото от турците българско село Босилково, което било разположено в Източна Стара планина. Други автори и версии за произхода на името сочат, че произхожда от гръцката дума за цар – „базилевс” (βασιλιάς). Втората теория е подкрепена и от факта, че от 30-те години на миналия век до 1950 г. градът носи име, което е превод на старинното му, а именно Царево. Фактът, че след името Царево градът носи и други имена, преди отново да се нарече така, прави това име и старото име на Царево, и неговото настояще и съвременно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Градът като Мичурин – старото име на Царево
През 1950 година името Царево е заменено от Мичурин, което ще рече, че Мичурин също е старото име на Царево. Произходът на това наименование е ясен и по този въпрос няма различни мнения и версии – градът е кръстен на руския биолог Иван Мичурин, известен с експериментите си в областта на ботаниката. Старото име на Царево е Мичурин чак до 1991 година, като вероятно повечето от вас познават града именно с това име от времето на своята младост. През 1991 година е възстановено по-старото име, което градът е носел от 30-те години на миналия век до 1950 година, и отново е наречен Царево – наименование, което носи официално и до настоящия момент.
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?