Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли каква е разликата между скоч уиски и бърбън?

06 април 2023, 21:11 часа

Скоч уиски и бърбан са сред най-консумираните спиртни напитки, дестилирани от зърнени храни, в световен мащаб. Тук свършва приликата между двете напитки. Разликата между скоч уиски и бърбан е много по-осезаема, отколкото приликата между тях, макар неинформирани потребители да ги използват като синоними и да наричат скочът бърбан, както и обратното.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Скочът и бърбънът се различават както по своите съставки, нотки и вкусови профили, така и по мястото, на което се произвеждат. Разликата между скоч уиски и бърбан не свършва до тук. Дори начинът, по който се изписва думата уиски на етикета им е различна – whiskey при бърбъна и whisky при скоча. Изненадахме ли ви? За да открием каква е разликата между скоч уиски и бърбън или по-скоро какви са разликите, защото те са много, следва да знаем какво е скоч и какво е бърбън.

Какво е бъбрън?

Бърбънът е вид американско уиски, произведено от най-малко 51% царевица. Други изискания към напитката са да отлежава не по-малко от две години, както и да няма добавени оцветители, аромати или други спиртни напитки, за да може да бъде определена като чист бърбън.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Какво е скоч?

Скочът е шотландско уиски, използвано в далечни времена и за медицински цели, и като антисептик. Първоначално се е дестилирало от ечемик. Първите писмени сведения за уискито датират от около 1494 година. В края на 18 век уискито се дестилира от ръж и пшеница, но задължително трябвало да съдържа и ечемик, за да е спазена старата традиция за производството на спиртната напитка. Вкусът и качеството му зависели от възрастта – колкото повече отлежавало, толкова по-ценно ставало това уиски. Дестилират се различни видове шотландско уиски – еднозърнесто, едномалцово, двумалцово, смесено.

Как да разпознаем дали има захар в уискито?

Каква е разликата между скоч уиски и бърбън?

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Сред основните разлики между тези две спиртни питиета са:

1.       Страна на произход и дестилиране

Докато страната на скоча е Шотландия, то бърбънът се произвежда в Америка.

2.       Време за отлежаване

При бърбънът няма изискване за стареене, въпреки това той отлежава най-малко 2 години, докато минималният брой години, в които следва да отлежава скочът, са 3.

3.       Съставки

Докато бърбънът се произвежда основно от царевица – минимум 51%, то скочът съдържа ръж, ечемик и пшеница. Следва да подчертаем обаче, че има и бърбън, дестилиран от ръжена каша.

4.       Употреба

Освен като спиртна напитка скочът е известен и като антисептик и е използван в народната медицина в онези далечни времена на своето зараждане.

С какво се пие уиски - ето как да изберем правилния разредител

5.       Опушените нотки

Въпреки че и двете питиета имат отличителни опушени нотки, те са с различен произход – на бърбъна идват от дъбовите бъчви, в които отлежава, докато при скочът се дължат на торфа.

6.       Вкусов профил

Осезаема е разликата между скоч уиски и бърбън и ако сравним вкусовите им профили. Докато скочът е остър и с пикантен завършек, то бърбънът се отличава с по-сладки нотки – ванилия, индийско орехче и канела, които му придават и по-мек вкус.

Кое от двете питиета да изберете е въпрос на вкус. Предпочитащите по-сладки питиета могат да заложат на бърбъна, докато почитателите на по-остри и опушени вкусове и нотки ще заложат на скоча. Въпреки всички тези различия между скоч и бърбън начините на дегустация и консумация са еднакви. Насладата също. Само не пропускайте факта, че все пак алкохолът в неразумни количества сериозно вреди на здравето и съсипва черния ви дроб, така че консумирайте с удоволствие, но с мярка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес