Родното име на Индже войвода е Стоян, а прозвището си, с което остава известен в историята, получава най-вероятно през времето, през което предвожда дружина в Стара планина. Според други източници Стоян е наречен Индже по времето, по което е бил в школата за еничари в Цариград, където го изпраща вторият му баща. Според тези автори произходът на прозвището е свързан с визията, с осанката на Стоян – тънка, стройна, тъй като „индже“ на турски означава именно това – тънък.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Спорове се водят не само за произхода на прозвището на Индже войвода, но и по отношение на родното му място. Различни източници сочат различен град като предполагаем роден за Стоян – от Сливен през Попово до село, което днес е в територията на съседна Турция. По любопитна обаче от тези спорове и догадки е историята на Индже и събитията около опожаряването на Калофер, в което се твърди, че има лично той главно участие.
Индже войвода и опожаряването на Калофер
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Опожаряването на Калофер е свързано със събитията през 1799 година, завземането на Лозенград от кърджалийския главатар Кара Фейзи, на когото Индже войвода е помощник. Обучен в училище за еничари, Индже е бил известен с бойната си слава и възможностите си в битка, доказани и по време на пътя му от Цариград към България години по-рано, когато убива турския военен ръководител и бива избран за главатар.
Малко известен е историческият факт, че не някой друг, а именно Индже войвода и ръководената от него банда опожаряват Калофер през 1799 година, докато Кара Фейзи заграбил милиони грошове от керваните, връщащи се от Сливенския панаир.
Животът на Индже като войвода
Години по-късно Индже се отказва от разбойничеството, кърджалийството остава в миналото му и той повежда конна хайдушка дружина из Странджа, Сакар и Бакаджиците. Започва нов етап от живота и историята на Индже войвода като защитник на българщината, а предания разказват за опита му да организира бунт срещу турците през първите години на 19 век.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Кои са имената на хайдутите, които всеки българин трябва да знае?
Животът и делата на Индже войвода не приключва с хайдушката дружина. През 1806 година заминава за Молдова, където служи в гвардията на молдовските князе, а години по-късно – през 1821 година участва във въстанието в Дунавските княжества. Същата година е и убит в битката при Скулени на река Прут, като смъртта му е героична и остава в историята така, както и името му, макар да са били пъстри, спорни и многообразни и животът, и делата му – от разбойничеството до смъртта за правда и свобода Индже войвода извървява своя път.
Образът на Индже войвода в литературата
Образът на Индже войвода остава съхранен в литературата, където обаче е по-различно представен от реалната, историческата личност. Според песните и народните предания, разказите и литературата Индже е герой, смелчага, най-справедливият, добрият разбойник по време на кърджалийския му период, и защитник на българите след това. Разминаването между история, народна памет, предания, факти може би значи, че сложната и противоречива личност на Индже войвода, както и сложният му и противоречив живот, се нуждаят от по-прецизно проучване, но дори да се направи такова, фактът, че именно той опожарява Калофер, се счита за безспорен и доказан.