Златарите, инвестиращите в злато и професионалистите не срещат трудности в разпознаването на тези два метала, но как обикновеният потребител да се предпази от измама и да не се сдобие с бронз на цената на златото? Въпросът е особено актуален в условията на съвременните методи за пазаруване – подем на онлайн търговията, която дава нови възможности за измамни и нелоялни практики. Неопитните потребители, които се вълнуват от закупуването на злато, бижута или други предмети от благородния метал, е силно препоръчително да се насочат към доказали се брандове и търговци, за да са уверени в това, че получават за каквото заплащат – злато. Въпреки това е добре да са запознати и как лесно дадено бижу злато или бронз е можем да разграничим.
Злато или бронз – как да ги разграничим?
Макар трудни за различаване от неопитното око и непрофесионалистите заради цвета им, който е толкова еднакъв, че бижу, изработено от бронз, може да бъде лесно представено за бижу, изработено от злато, и съответно продадено на нереална за стойността му цена, все пак можем донякъде да проверим и сами кой е металът. Златото е благороден метал, а бронзът е един от първите използвани метали от човечеството през Бронзовата епоха – 4000-2000 г. пр. Хр., медно-калаена сплав, различна от месинг и бяла мед. Използван е в древността за изработка на оръдия на труда, сечива, оръжия, а в съвременните времена – за изработка на медали, скулптури, паметници и паметни знаци, ордени, монети, предмети за бита, украшения и др.
Още: BirSé – бижута, които разказват история
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Сходният външен вид, който имат златото и бронзът, прави трудно разпознаването на двата метала на пръв поглед от човек, който не е експерт по благородните метали. Бижута, изработени от бронз, може да изглеждат не по-малко изящни, скъпи и ценни от тези, изработени от злато, така че опасността потребителя да стане жертва на измама е реална. Това обаче не означава, че бижутата от бронз са некачествени. Напротив – тяхната по-ниска цена, съчетана с отлична визия и прецизната изработка, която бронзът прави възможна, ги правят привлекателни за ежедневието. Естествено, че за специални поводи се предпочита злато. Който и метал да изберете, важно е да сте уверени, че това, за което заплащате, е това, което получавате. И макар да казахме, че е трудно разпознаването от непрофесионалисти, има някои белези и трикове, които ще ви помогнат да се ориентирате злато или бронз държите в ръката си.
Бронзът променя цвета си – потъмнява във времето, потъмнява и върху кожата ви, докато го носите. Тази разлика едва ли може да ви помогне при избора на бижу, преди да сте го носили, за да проверите дали потъмнява, или не, но ще ви помогне да не повторите погрешната покупка, ако вече сте били подведени веднъж с бижу, продадено за злато, потъмняло във времето. Потъмняването се дължи на окисляване, което при златото почти не се наблюдава или се наблюдава по изключение. Внимавайте обаче, преди да отправите обвинения, тъй като, макар да се случва много-много рядко, златото също може по изключение леко да потъмнее. Ако забележите подобна промяна в бижуто си, което би трябвало да е златно, първо проверете от какъв метал е произведено при специалист, преди да отправите обвинения, че сте били измамени.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Случвало ли ви се е кожата около пръстена, тази на китката на ръката под гривната да добият странен зелен цвят? Ако се чудите за причината – тя е от бронза, бижуто ви просто не е златно. Подобно оцветяване на кожата е знак, че украшението ви не е златно и ако са ви го продали за такова, то просто сте излъгани. Може да тествате бижу и без да е нужно да го закупите и носите дълго. Задръжте го за минути между дланите си и вижте дали кожата ви придобива синкав или зеленикав оттенък. Ако кожата ви се е оцветила, държите в дланите си нещо друго, а не злато. Може да опитате и тест с оцет, като накапете такъв върху бижуто. Златните остават непроменени, докато фалшивите променят цвета си от оцета.
Може да се опитате да разпознаете дали бижуто е златно, като направите тест с магнит. Златото няма да бъде привлечено от магнита. Бронзът сам по себе си също, но ако има сплави, които имат магнитни свойства, тестът ще ви помогне за разпознаването.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: BirSé – бижута, които разказват история
Търсете доказателства, че бижуто е изработено именно от злато – сертификат, печат върху бижуто с изписан карат, отличителен белег на бранд и т.н.
И все пак – най-сигурният начин за разпознаване остава специалистът. Посетете златар.
Златото продължава да поскъпва: Как правилно да инвестираме в него? (СНИМКИ)
Треска за злато завладява света