Руските пропагандисти създадоха т.нар. дийпфейк и измислено френско издание, за да разпространят фалшива новина за украинската първа дама Олена Зеленска.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Руска пропаганда: Известни личности зоват за спиране на помощта за Украйна (СНИМКИ)
Едно фалшиво "Бугати" стигна до 12 милиона потребители онлайн
Мрежа от базирани в Русия уебсайтове, представящи се за американски вестници, стои зад кампанията, осъществена с помощта на изкуствен интелект, разкри BBC. Като цяло кампанията е насочена към предстоящите американски президентски избори през есента, но един от последните примери в нея е фалшива история за Зеленска. Във "фейка" се твърдеше, че първата дама на Украйна е закупила луксозен автомобил Bugatti ("Бугати") на стойност 4,8 млн. долара с пари на американските данъкоплатци.
Russian propagandists created a deepfake and made-up French edition to throw in fake news about Ukrainian First Lady Olena Zelenska
Yesterday, a number of low-grade Russian media outlets came out with sensational news: Olena Zelenska allegedly bought an expensive Bugatti car in… pic.twitter.com/Vgn4DyNlnhОще: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
— NEXTA (@nexta_tv) July 3, 2024
Историята беше пълна с грешки и използваше очевидно генериран от изкуствен интелект видеоклип на предполагаем продавач на Bugatti, който уж потвърждава, че Зеленска е купила автомобила.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Макар че материалът бързо беше опроверган от BBC и други медии, а също отречен от Bugatti, които заплашиха със съдебни действия, той достигна до поне 12 милиона потребители в социалната мрежа X.
Още: Останах без ръка, но ние сме руснаци, всичко е наред: Ранен руски пропагандист успокоява (ВИДЕО)
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Първоизточникът е фалшиво издание
Разпространилите фалшивата новина се позоваваха на "авторитетното" френско издание Vérité Cachée, за което никой не беше чувал. Фалшификатът беше подхванат от западни любители на конспирацията и агенти на руското влияние.
Оказа се, че Vérité Cachée изобщо не съществува, а сайтът е създаден специално, за да подхвърли този фалшификат. Журналистите от руската разследваща медия Insider анализираха статиите, публикувани там, с помощта на услугите CudekAI, Copyleaks и QuillBot и стигнаха до заключението, че всички новини в сайта са генерирани от изкуствен интелект, с изключение на тази за Зеленска.
Още: Украинците се спукват от смях: Руснаците почнаха да превземат и села, които не съществуват (СНИМКА)
Още случаи: В САЩ използват пропаганда за вътрешна употреба
Това е само една от многото подобни истории, разпространявани на фалшиви "новинарски" уебсайтове, създадени да изглеждат като легитимни издания. Някои от въпросните уебсайтове дори използвали имената на несъществуващи американски вестници - например Chicago Chronicle, който е спрял да излиза през 1907 г.
Уебсайтовете често използват реални истории, написани от достоверни медии, които след това са пренаписвани с помощта на изкуствен интелект, за да се промени напълно наративът. Някои от инструкциите на ИИ са останали видими в един от фалшивите уебсайтове. В други истории са използвани видеоклипове, генерирани от ИИ, за създаване на фалшиви "източници" или "информатори", които са цитирани в подкрепа на твърденията.
Още: Арест в Дания за връзки с Путин, в България за същото се разсейваме: Кремъл действа (ВИДЕО)
В случая със Зеленска черешката на тортата е цитиран предполагаем представител на Bugatti, който потвърждава покупката на автомобила от първата дама на Украйна. Оказва се, че това е дийпфейк видео.
Въпреки очевидните фалшификации - някои от историите, например разследване, което уж разкрива, че яхти са били закупени от украински служители с пари на САЩ, са споделяни отново и отново от видни длъжностни лица, включително американски сенатор.
Едно от лицата, които BBC свързва с мрежата, е Джон Дъуган - американски гражданин и бивш морски пехотинец, който бяга в Русия, след като ФБР нахлува в апартамента му през 2016 г. Дъуган, който редовно се появява в руските медии, отрича да има каквото и да е участие в уебсайтовете, но също така намеква, че "дейността му е форма на отмъщение срещу американските власти". "За мен това е игра", казва той. "И малко отмъщение".
Макар че много от историите получават само няколко преглеждания, някои от тях могат да имат огромно въздействие и да доведат до фалшиви разкази, които вземат връх в навечерието на важните американски президентски избори, казват експерти.
Още: Влиянието на Путин в България - военни и политически кръгове: Украински доклад